Postavitev Ekspatrioti/povratniki, ki jo odprla ministrica za kulturo Majda Širca, predstavlja ustvarjanje umetnikov Tine Đenadić, Tomaža Lavriča, Jožeta Marinča, Vita Oražma, Klavdija Slubana, Andreja Trobentarja, Rudija Urana in Aleša Debeljaka, in sicer na 16 delih.
Lani je bilo ravno nasprotno, torej so pod naslovom Prophetae domestici predstavljali delo slovenskih umetnikov, ki ustvarjajo in živijo na Dolenjskem. Večletni projekt pa bo po besedah Staneta Kljuna, ki je vodja galerije, prihodnje leto zaokrožila še razstava del iz zasebnih likovnih zbirk zahodne Dolenjske.
Delo Tomaža Lavriča smo letos spoznavali že na razstavi v ljubljanski Moderni galeriji. Gre za umetnika, ki se skupaj z Iztokom Sitarjem, Zoranom Smiljanićem in Dušanom Kastelicem uvršča v tretjo generacijo slovenskih striparjev. Lavrič se bo oktobra vrnil s svojimi stripi v Galerijo Miklova hiša.
Večkrat je že razstavljal slikar Jože Marinč, ki živi v Kostanjevici na Krki, rodil pa se je v Dolnji Brigi pri Kočevski Reki. Po diplomi na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost je opravil še slikarsko specialko. S fotografijami je na razstavi med drugim prisoten Vito Oražem, sicer poslovodja Oblikovalskega centra Severnega Porenja in Vestfalije v Essnu. Študiral je medijske znanosti, teorijo umetnosti in literature. Ustvarja na področju fotografije in svetlobnega oblikovanja ter piše eseje o kulturi in družbi. V Sloveniji smo njegovo delo lahko spoznavali v Kočevju, kjer je preživel otroštvo.
Klavdij Sluban se je rodil leta 1963 v Parizu. Dela tega sodobnega francoskega fotografa slovenskih korenin so razstavljali že v znanih razstaviščih, kot so Metropolitanski muzej fotografije v Tokiu, Evropska hiša fotografije v Parizu in Muzej fotografije v Helsinkih. Njegovo delo je izšlo tudi v številnih knjigah, zanj pa je prejel nagrado Leica (2004), glavno francosko nagrado za fotografijo Niepce (2000) in lani še nagrado evropskih založb za fotografijo 2009 za projekt East to East-Transsiberiades.
Slikar, ilustrator, pesnik in glasbenik Andrej Trobentar je diplomiral iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je pozneje končal še slikarsko specialko. V sedemdesetih in osemdesetih letih je deloval v Kočevju, kjer je leta 1985 v zdajšnji Srednji šoli Kočevje ustvaril monumentalno stensko sliko Svoboda ni zlo/boda.
Umetnica iz Mirne peči na Dolu Tina Đenadić, ki je letos diplomirala na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, je za razstavo prispevala dve sliki. Fotograf Aleš Debeljak, ki je za razstavo prispeval dve deli, se sicer ukvarja s padalstvom. Rudi Uran, rojen leta 1961 v Ljubljani, je diplomiral na Akademiji za likovno umetnosti v Ljubljani. Poleg likovne umetnosti - je piktofiguralik - se ukvarja tudi s filmom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje