Razstava Spomenik mariborski industriji - industrijski Maribor v 20. stoletju je nova stalna postavitev Muzeja narodne osvoboditve. Foto: Muzej narodne osvoboditve
Razstava Spomenik mariborski industriji - industrijski Maribor v 20. stoletju je nova stalna postavitev Muzeja narodne osvoboditve. Foto: Muzej narodne osvoboditve
Mariborski kolodvor
Glavna spodbuda za razvoj industrije v Mariboru je bil prihod železnice v mesto. Foto: Muzej narodne osvoboditve

Razstava Spomenik mariborski industriji - industrijski Maribor v 20. stoletju v Muzeju narodne osvoboditve podrobno predstavljala gospodarsko zgodovino Maribora ter delo in življenje v nekdanjih TAM-u, Marlesu, MTT-ju, Zlatorogu in drugih industrijskih velikanih 20. stoletja. Gre za novo stalno postavitev mariborskega muzeja, ki jo je oblikoval Marijan Rafael Loboda. Ob odprtju razstave bodo predvajali tudi dokumentarni film Vzpon in zaton mariborske industrije, ki je nastal v sodelovanju z RTV Slovenija.

Edisonove žarnice v mariborski vili
Poleg izdelkov mariborskih proizvodnih obratov bodo na ogled tudi nekatere nenavadne retkosti. Med eksponati se je tako, na primer, znašlo 36 replik Edisonovih žarnic, saj so po zaslugi družine Scherenbaum, v katere vili danes domuje muzej, te v Mariboru prvič zasvetile le štiri leta po njihovem izumu. Poleg teh žarnic je direktorica muzeja Aleksandra Berberih Slana izpostavila še hladilnik HIMO - prvi hladilnik v Jugoslaviji, Zlatorogove kozmetične proizvode, Pikove tekstilne izdelke in različne stroje. Muzej poziva vse ljudi, da razstavo dopolnijo, če le imajo v lasti kakšen zanimiv industrijski proizvod iz obdobja, ki ga razstava obravnava.

Razvoj mariborskega gospodarstva
Začetki mariborske industrije segajo že v 19. stoletje, pomembna spodbuda za gospodarski razvoj mesta ob Dravi pa je bila gradnja južne in koroške železnice. Največje industrijsko podjetje so tako bile kar železniške delavnice, med pomembnimi javnimi podjetji, ki so se razvila kmalu za njimi, pa so bili plinarna, vodovod, klavnice, mlekarna ...Za industrijski razvoj Maribora, ki je bil najprej v domeni nemškega kapitala, pomeni pomembno prelomnico leto 1882, ko je bila kot katalizator razvoja domače industrije ustanovljena slovenska Posojilnica.

Med obema svetovnima vojnama so začele obratovati tekstilne tovarne (v tej panogi je bilo zaposlenih kar okoli 7.000 ljudi), kovinskopredelovalna in lesna podjetja ter obrati elektroindustrije. Ključna cezura za polpreteklo zgodovino pa je bila seveda uvedba planskega gospodarstva, znotraj katerega so se uveljavila zgoraj izpostavljena velika podjetja, katerih zgodovina pa se je po večini končala s koncem zgodovine socialistične Jugoslavije in razpadom tedanjega skupnega gospodarskega trga.

P. B.