V času 2. festivala Slovenska popevka na Bledu med 4. in 6. julijem 1963. Lado Leskovar je za pesem Malokdaj se srečava prejel 1. nagrado občinstva, Barbara Jarc pa je odpela dve pesmi – Zaplešimo Twist in Ljubim noč. Foto: www.muzej-nz.si
V času 2. festivala Slovenska popevka na Bledu med 4. in 6. julijem 1963. Lado Leskovar je za pesem Malokdaj se srečava prejel 1. nagrado občinstva, Barbara Jarc pa je odpela dve pesmi – Zaplešimo Twist in Ljubim noč. Foto: www.muzej-nz.si
Solista Jazz orkestra RTV Beograd na 3. jazz festivalu z mednarodno udeležbo, Bled, Festivalna dvorana, 7. junij 1962.
Solista Jazz orkestra RTV Beograd na 3. džezfestivalu z mednarodno udeležbo, Bled, Festivalna dvorana, 7. junij 1962. Foto: www.muzej-nz.si
Elda Viler na festivalu Slovenska popevka v Ljubljani leta 1964.
Elda Viler na festivalu Slovenska popevka v Ljubljani leta 1964. Foto: www.muzej-nz.si

Muzej novejše zgodovine je pripravil razstavo z naslovom Glasbeni svet 60. - ob 90-letnici fotoreporterja Edija Šelhausa. Namen razstave je poleg zaznamovanja visokega življenjskega jubileja Edija Šelhausa, ki je muzeju leta 2000 podaril svoj obsežen povojni fotografski opus, ponovna zahvala za njegovo dragoceno donacijo in predstavitev še enega pomembnega in zanimivega tematskega sklopa iz njegovega bogatega opusa. Pričujoča razstava je že šesta tematska razstava iz Šelhausove fotografske zbirke, ki jo je od leta 2001 Muzej novejše zgodovine Slovenije pripravil v sodelovanju z njim, saj je tudi tokrat sodeloval pri izboru fotografij.

Zlata leta (Slovenske) popevke
Na razstavi, ki jo bodo odprli danes v prostih Muzeja novejše zgodovine Slovenije na Celovški cesti, bodo predstavljene fotografije jugoslovanskih festivalov džeza in festivalov popevk s poudarkom na festivalu Slovenska popevka. Poleg omenjenih sklopov razstava predstavlja še fotografije nekaterih znanih osebnosti iz glasbenega sveta, nekaj med njimi v obliki fotozgodb, ter štiri fotografije iz vojnega časa, ki so jih v muzeju dodali na željo Šelhausa, piše na spletni strani Muzeja novejše zgodovine Slovenije.

Med drugim so na razstavo uvrščeni posnetki iz prvih štirih festivalov džeza na Bledu med letoma 1960 in 1963, fotografije s prvega koncerta Louisa Armstronga leta 1959 na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani in posnetki s prvih festivalov Slovenske popevke do leta 1971, v manjšem delu pa še s festivalov popevke v Opatiji iz let 1960-1961.

Videoprojekcija nostalgije
Fotografije so izdelane iz originalnih negativov iz podarjene Šelhausove zbirke, nekatere pa iz obsežne zbirke negativov, ki jih je leta 2009 muzeju podarila časopisna hiša Delo. Na ogled je le manjši izbor posnetkov iz Šelhausove zbirke na temo glasbenega sveta, več jih je mogoče videti v računalniški videoprojekciji, ki podaja več vtisov o teh nostalgičnih zgodovinskih glasbenih dogodkih na Slovenskem.

Pričujoča razstava je že šesta tematska razstava iz Šelhausove fotografske zbirke, ki jo je od leta 2001 Muzej novejše zgodovine Slovenije pripravil v sodelovanju s fotografom. Do zdaj je gostovala že po več razstaviščih. Poleti 2009 je bila pod naslovoma Prvi jugoslovanski festivali džeza in Festivali popevk s poudarkom na Slovenski popevki na ogled v avli Radia Slovenija. Celotna razstava je bila od oktobra lani postavljena v Galeriji S na Ljubljanskem gradu, jeseni pa je bila na ogled tudi v Knjižnici Otona Župančiča v Ljubljani in v Festivalni dvorani Bled.