Konca gospodarske krize še ni konec, Muzej ameriških financ pa jo že poskuša ohraniti za zanamstvo: odprli so razstavo Tracking the Credit Crisis, ki predstavi zaporedje dogodkov, ki so vodili v slepi kot, v katerem se je znašlo gospodarstvo, in navadnim smrtnikom razloži nekaj najpogostejših izrazov, kot so "sekularizacija", "likvidnost" in podobni.
"Spopadamo se z morda največjim razdejanjem, kar jih je moderni človek povzročil: gospodarsko krizo neprecedenčne razsežnosti, hitrosti, globalnosti in kompleksnosti," je fatalistično razpoložen direktor muzeja Lee Kjelleren, ki upa, da bo razstava ljudem pomagala vsaj razložiti dogajanje okrog njih.
Kuratorji so v precep vzeli obdobje od februarja 2007 do letošnjega februarja in strnili od takih podrobnosti, kot je trenutek, ko je Oxfordov slovar v angleščino tudi uradno "pripustil" izraza "credit crunch" (posojilna criza) in "subprime" (z nizko boniteto), do denimo bankrota banke Lehman Brothers septembra lani.
"Toksični kapitalizem" je okužil ves svet
Eden izmed ciljev razstave naj bi bilo tudi pozitivno vrednotenje demokratičnega in svobodnega gospodarstva, nočejo pa si zatiskati oči pred napakami, ki so privedle do krize. "Če se podjetja obnašajo neodgovorno, ne bi smela vedeti, da jih je vlada pripravljena vleči iz težav. V kapitalističnem sistemu tvegaš, da boš propadel," pravi Kjelleren. "Američani smo izvozili toksični kapitalizem. Kokoš, ki je legla zlata jajca, je tokrat zvalila bombo."
A. J.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje