Vasja Nagy, kustos razstave je k sodelovanju povabil slovenske fotografe, večinoma rojene v poznih 60. in 70. letih 20. stoletja. Na razstavi se med drugimi s svojimi deli predstavljajo Aleksandra Vajd, Kiki Omerzel, Tanja Lažetić, Dejan Habicht, Sašo Vrabič, Jože Suhadolnik in Matjaž Wenzel.
Pri razstavi v piranski Mestni galeriji gre zlasti za predstavitev sodobne produkcije, vključeni pa so tudi avtorji mlajše generacije – nekateri od njih študij še zaključujejo.
K fotografiji kot objektu pristopajo z različnih pozicij, različen estetski pristop jim daje tudi izobrazba, zato se njihova dela med seboj precej razlikujejo. Izbor fotografov potrjuje, da je tema sodobna, zato se je starejši avtorji redkeje lotevajo. V spremljajočem katalogu, ki ga je oblikovala Duška Džukić, fotografinja Špela Kasal in kustos razstave Vasja Nagy s teoretskega vidika obravnavata fenomen intimnega v fotografiji.
Intimistična fotografija je izpoved avtorja
Za intimistično fotografijo je značilno, da se ukvarja z vsakdanjim, intimnim in družinskim življenja. Intimno se je začelo na fotografijah pogosteje pojavljati po subjektivizaciji fotografskega pogleda v času po drugi svetovni vojni ter širši dostopnosti fotografije na prelomu iz 60. v 70. leta prejšnjega stoletja. To je bil pomemben premik v fotografskem mišljenju. Avtorji se niso ukvarjali več le z ustvarjanjem podob, temveč tudi z beleženjem prizorov, v katere so bili sami vpleteni.
Čustven odnos med avtorjem in njegovim objektom
Dokumentarno fotografijo od intimistične loči ravno pogled od znotraj, ki je značilen za slednjo. Fotograf od blizu opazuje resničnost nekega dogajanja. Oddaljen pogled na situacijo, ki se dogaja nekomu drugemu in ji je fotograf s fotoaparatom le priča, pa je bolj značilen za dokumentarno fotografijo. Z intimistično fotografijo s o začeli nastajati fotografski dnevniki, avtoportreti in portreti ljudi, ki so povezani z avtorjevim življenjem. Odnos med fotografom in njegovim objektom je običajno čustven.
Med tujimi imeni, ki so prebijali led intimistične fotogarfije so Nobuyoushi Araki, Sophie Calle in Nan Goldin, med slovenskimi avtorji pa Stojan Kerbler, Bojan Radovič in Klavdij Sluban. V devetdesetih letih je raziskovanje intimnega postalo pomembno v umetnosti na sploh.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje