Najbolj intimne navale strasti skušajo umetniki v glino, na platno ali objektiv ujeti že dva tisoč let. Nova razstava v Londonu dokazuje, da je spolnost - umetnost.
'Eksplicitno' je še mila oznaka, če govorimo o razstavi Seduced: Art and Sex from Antiquity to Now, ki je odprla vrata v Londonski galeriji Barbican in ki raziskuje, kako se je umetnost skozi zgodovino lotevala tematike spolnosti. Toda kuratorji opozarjajo, da je kontekst ključnega pomena - zato so fetišistične fotografije (Robert Mapplethorpe), diapozitiv ejakulacije (Nan Goldin), arabska ilustracija iz 10. stoletja, na kateri se užitkom predaja deset moških in celo fotografije golih mladoletnikov lahko del resne umetnostnozgodovinske razstave. Vhod v galerijo, kjer predvajajo tudi znameniti 41-minutni film Blowjob Andyja Warhola, je mlajšim od 18 let kljub temu prepovedan.
Nekaj je skupno vsem obdobjem ... Kuratorji so si za nalogo zadali zares temeljit pregled svetovne umetnosti: zbrali so vse od klasičnih rimskih in grških kipov, fresk iz Pompejev in indijanskih rokopisov pa do renesančnih in baročnih umetnin, kitajskih slik, japonskih grafik in arabskih rokopisov. Prvi med 300 razstavljenimi predmeti je - primerno - figov list. To je tistega pol metra mavca, ki je v devetnajstem stoletju britansko kraljico Viktorijo zaščitilo pred rdečico, ko si je šla ogledat Michelangelovega Davida. Od Rembrandta do Koonsa Pod eksponate so podpisana tudi velika "klasična" imena, na primer Picasso, Rembrandt, Gustav Klimt in francoski kipar Auguste Rodin, ki pomenijo nekakšen prehod k popkulturi. Z izumom fotografije in videa je seveda tudi umetnost postala bolj eksplicitna: ameriški fotograf Robert Maplethorpe je na primer v 70. letih dvigoval prah s fotografijami homoseksualnih in sadomazohističnih prizorov. Med bolj žgečkljive spada tudi serija ameriškega umetnika Jeffa Koonsa, ki je pod naslovom Made in Heaven razstavil prizore svojih posteljnih podvigov z nekdanjo ženo, pornozvezdo in italijansko poslanko Ciccolino.
Razstavo si lahko (če ste polnoletni in vas pot zanese mimo Londona) ogledate do 27. januarja naslednjega leta. Ana Jurc
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje