Ko je Obama julija lani sredi Berlina v sklopu svoje predsedniške kampanje spregovoril 100.000-glavi množici, so se mnogi spomnili znamenitega trenutka izpred 45 let, ko je Kennedy izrekel stavek 'Ich bin ein Berliner'. Foto: EPA
Ko je Obama julija lani sredi Berlina v sklopu svoje predsedniške kampanje spregovoril 100.000-glavi množici, so se mnogi spomnili znamenitega trenutka izpred 45 let, ko je Kennedy izrekel stavek 'Ich bin ein Berliner'. Foto: EPA

Berlinski Kennedyjev muzej bo po prvih sto dneh vladavine predsednika Obame ponudil razstavo fotografij o novem predsedniku Združenih držav. Okoli 50 eksponatov bo med 1. majem in 2. avgustom razstavljenih pod naslovom Po sledeh Kennedyjev?. Začasna razstava bo dopolnjevala stalno razstavo, velik del fotografij bo po napovedih prirediteljev prispeval poklicni fotograf Bele hiše, Peta Souza, ki je demokratskega predsedniškega kandidata spremljal že, ko je ta opravljal funkcijo senatorja.

Souzi je v fotografijah uspelo "ujeti dinamiko in karizmo tega nosilca ameriškega upanja", so sporočili iz muzeja. Fotografije bodo v muzeju, ki domuje ob Brandenburških vratih, v Nemčiji na ogled prvič. Na mnogih od njih je Obama upodobljen s svojimi privrženci ali z družino in v situacijah s simboli ameriškega predsedništva, ki so jih ustvarili prejšnji nosilci te funkcije.

So primerjave JFK-ja in Obame utemeljene?

Na desni si oglejte odlomek iz znamenitega berlinskega Kennedyjevega govora, v katerem je izrazil ameriško podporo Zahodni Nemčiji. Omenjeni govor velja za njegovega najboljšega in za enega najbolj prelomnih trenutkov hladne vojne.
Obamo pogosto primerjajo z različnimi pripadniki dinastije Kennedy, in prav ta muzej je odlično ozadje za razmišljanje o tem, ali so primerjave utemeljene, je zapisano na spletni strani muzeja.

Kot obraza spremembe sta tako John F. Kennedy kot Barack Obama simbola za dinamiko in napredek nove generacije. Obema politikoma je v svojih kampanjah uspelo prepričljivo utelesiti optimizem, nove perspektive in duha novega začetka, s čimer sta ljudi spodbudila k zavzemanju za določene cilje. Takšna motivacija izvira predvsem iz izražanja občutij bližine in zaupanja, ki se jih da ujeti tudi v fotografijo. Oba politika se nam zdita znana in domača, saj ju fotografije prikazujejo ne le v političnem, ampak tudi v zasebnem in vsakdanjem življenju, dodajajo.

A. K.