RMS Titanik je bila v svojem času največji potniški parnik na svetu. V ledeno goro je trčila 14. aprila leta 1912 in dve uri in 40 minut pozneje se je potopila. V nesreči je umrlo 1.517 ljudi. Foto: EPA
RMS Titanik je bila v svojem času največji potniški parnik na svetu. V ledeno goro je trčila 14. aprila leta 1912 in dve uri in 40 minut pozneje se je potopila. V nesreči je umrlo 1.517 ljudi. Foto: EPA
Millvina Dean je danes stara 97 let, na dan potopa Titanika pa je imela komaj devet tednov. Medtem ko jima je z mamo uspelo ubežati smrti, pa te sreče ni bil njen oče, ki je ostal na ladji. Foto: EPA
V Belfastu so spominu na žrtve tragedije potopa posvetili četrt, kjer je bila ladja zgrajena. Na sliki pogled na zid v t. i. Titanikovi četrti. Foto: EPA

Okoliščine nesreče, v kateri je umrlo nekaj več kot 1.500 ljudi, še danes pritegnejo mnogo zanimanja med ljudmi po vsem svetu, zato ne preseneča, da so se z njo ukvarjali številni filmi in knjige. Spominu na tragedijo se želita pokloniti tudi dve mesti, tesno povezani z ladjo.

V Belfastu je že urejena posebna četrt na območju, kjer je bil Titanik zgrajen, v Southamptonu pa veliko odprtje muzeja, posvečenega eni najznamenitejših ladij v zgodovini, leta 2012, torej ravno sto let po njenem potopu.

"Southampton je bil Titanikov dom, zato je primerno, da povemo svojo zgodbo. Nesreča je odmevala povsod po svetu, a nikjer ni imela tako močnih posledic kot tukaj," je po poročanju Guardiana povedal mestni svetnik, odgovoren za kulturo in dediščin,o John Hannides. Dodal je še, da to ne pomeni, da tekmujejo z Belfastom, saj ni treba, da se oba projekta nujno izključujeta.

Titanik je iz Southamptona izplul 10. aprila leta 1912 in kar 549 umrlih v tragediji, torej tretjina vseh žrtev, je prihajala iz tega kraja. Le eden izmed teh je bil potnik, vsi drugi pa so bili del posadke. Tej so v mestu postavili skromen spomenik, s katerim se še danes spominjajo njenega poguma in predanosti, ki ju je pokazala v zadnjih trenutkih ladje. Poleg teh so tu še natakarji, kurjači, mornarji in drugi, katerih nadstropja so spregledali.

Ko predmeti spregovorijo
V Muzeju bodo razstavljeni predmeti, ki so povezani s tragedijo in jim jih je v Southamptonu uspelo zbrati skozi leta. Med temi so krožniki, pribor, pisma, jedilniki in fragmenti, ki so jih našli na morskem dnu, potem ko je leta 1985 ekipa Američana Roberta Ballarda končno odkrila razbitine ladje. Prisluhniti pa bo mogoče še posnetkom spominov približno 70 preživelih. Razmišljajo tudi o rekonstrukciji predelov ladje, na primer kabine, v katerih so prebivali premožnejši potniki.
Zadnja preživela
Veliko prebivalcev Southamptona je potomcev posadke. V bližini še vedno živi zadnja preživela, 97-letna Milvina Dean, ki je bila v času tragedije stara komaj devet tednov. Bila je med tistimi otroci, ki se jim je uspelo rešiti skupaj z mamo na rešilnem čolnu, Milvinin oče pa je ostal na palubi in utonil.
M. K.