John Lennon v majici brez rokavov z napisom New York, ki bo prav tako na ogled v newyorški dvorni slavnih. Foto: www.poster.net
John Lennon v majici brez rokavov z napisom New York, ki bo prav tako na ogled v newyorški dvorni slavnih. Foto: www.poster.net
Leta 1933 v Tokiu rojena Yoko Ono velja za eno izmed pionirk umetnosti performansa in konceptualne umetnosti, veliko pa je pripomogla tudi k uveljavitvi umetniške smeri Fluxus.
Lennon in Yoko Ono pred stavbo Dakota, kjer sta imela stanovanje in ki je bila tudi kraj tragičnega dogodka.

Najnovejša razstava v newyorški dvorani slavnih (The Rock & Roll Hall of Fame) bo predvsem pretresljiva za vse njegove občudovalce, ki se bodo soočili s krvavimi oblekami ubitega glasbenika. Obleke, ki jih je Lennon nosil med atentatom nanj, bodo zavite v papirnato vrečko, njegova vdova Yoko Ono pa je povedala, da jih je bilo težko vključiti v razstavo in da bo ta njena poteza po vsej verjetnosti precej kritizirana. "Vendar pa je zame, Yoko Ono, pomembneje pokazati ljudem, kakšne so posledice nasilja s strelnim orožjem."

Od oglednika do razstave
Ono je obleke dobila decembra 1980 od mrliškega oglednika, ki je pregledal truplo po atentatu v New Yorku pred stanovanjsko stavbo Dakota. "Vem, da je nekoliko žalostno in precej paradoksalno, vendar mislim, da je imel to zgradbo, pred katero je bil ubit, rad," je tudi povedala vdova.

Predmeti so del razstave, poimenovane John Lennon, leta v New Yorku (John Lennon: The New York Years), poleg že zdaj spornih oblačil pa bo mogoče Lennonovo slavno majico New York City, pianino iz stanovanja v zgradbi Dakota in grammyja, ki ga je posthumno prejel za album Double Fantasy, posnet v sodelovanju z Yoko Ono. Razstavljena bodo tudi pisma in približno ducat rokopisov pesmi.

Usodni ''YES''
Z Yoko Ono, ki bo letos na 53. mednarodnem likovnem bienalu v Benetkah prejela zlatega leva za življenjsko delo, sta se spoznala na eni izmed njenih razstav. Takrat so na sredini prostora stale lestve, ki so vodile do stropa, na katerem je bil listek z napisom "YES" (Da), poleg njega pa lupa, saj je bila beseda napisana zelo na drobno. Lennon se je spominjal, da ga je presenetila pozitivnost sporočila, češ da bi v nasprotnem primeru nemudoma zapustil galerijo.

Še kar za zapahi
Nekdanji Beatle je bil star 40 let, ko ga je 8. decembra 1980 ustrelil Mark David Chapman, ki je še vedno za zapahi. 53-letni Chapman, o katerem so v Hollywoodu posneli tudi film, je odboru za pogojne izpuste zapora Attica v zvezni državi New York napisal prošnjo za pogojni izpust, a je bila zavrnjena.

L. Š.