Atlantski kodeks - tako se imenuje zaradi svojega obsega - je bil nazadnje na ogled javnosti leta 1998. Foto:
Atlantski kodeks - tako se imenuje zaradi svojega obsega - je bil nazadnje na ogled javnosti leta 1998. Foto:
Codex Atlanticus
Da Vinci je med drugim naredil načrt za robota, več načrtov za letalne naprave (med njimi helikopter za štiri osebe in lahko jadralno letalo). Beležke omenjajo tudi številne izume na vojaškem področju - naredil je načrte za strojnico, tank, kasetne bombe ... Tu so še načrti za kroglični ležaj, podmornico, zobnike in avtomobil na vzmetni pogon.

Lista sta del Atlantskega kodeksa (Codex Atlanticus), zbirke 12 zvezkov idej, skic in načrtov renesančnega genija. Do Expoja v Milanu leta 2015 sta v načrtu predstavitvi vseh 1119 listov kodeksa še na dveh lokacijah v Milanu. Kodeks bo tako na ogled v milanski biblioteki Ambrosiana, ki original Atlantskega kodeksa hrani že 350 let, in v cerkvi Santa Maria delle Grazie, ki se ponaša tudi z znamenito Leonardovo Zadnjo večerjo.
"Mesto Milano se je odločilo, da bo to mojstrovino delilo s svetom," je odločitev komentirala milanska županja Letizia Moratti. Direktor milanskega Expoja Lucio Stanca je dodal, da je kodeks "eden lepših zakladov", ki jih nudi mesto.

Pravi "uomo universale"
Atlantski kodeks je največja zbirka Leonardovih risb in zapisov, v katerih so zbrana njegova pronicljiva razmišljanja o širokem izboru tematik - letenju, botaniki, matematiki, orožarstvu, astronomiji in arhitekturi.

Usodna napaka?
Posamične liste kodeksa je v 16. stoletju v album uredil kipar Pompeo Leoni. Uspel je pridobiti več kot 1000 zapisov in risb na 402 straneh, ki jih je nato združil. V okviru restavratorskega projekta, ki je potekal med leti od 1968 do 1972, so kodeks z namenom ohranitve razdelili na 12 v usnje vezanih zvezkov. Strokovnjaki se trenutno posvečajo dolgotrajnemu projektu razdiranja zvezkov na posamične liste.

Načrt, da bi kodeks razdrli, so iz biblioteke Ambrosiane naznanili že oktobra lani. Atlantski kodeks je bil uničen, ko so ga ločili na 12 zvezkov, meni strokovnjak Carlo Pedretti. Ločiti liste bo omogočilo lažje ohranjanje, prav tako bo posamične dele kodeksa lažje razstaviti, je pojasnil.