Leonardo da Vinci je bil prepričan, da mora umetnik poznati ne le pravila perspektive, ampak vse zakone narave. Verjel je, da je oko popoln instrument za učenje teh zakonov, umetnik pa popoln človek, ki zmore vse to naslikati. Foto:
Leonardo da Vinci je bil prepričan, da mora umetnik poznati ne le pravila perspektive, ampak vse zakone narave. Verjel je, da je oko popoln instrument za učenje teh zakonov, umetnik pa popoln človek, ki zmore vse to naslikati. Foto:
Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci, ki sodi med velike renesančne 'uomo universale', svojega pečata ni dal le likovni umetnosti, ampak je pomembno prispeval k raziskavam na področjih anatomije, gradbeništva in astronomije.

V tamkajšnji Beneški palači so na prvi majski dan odprli razstavo Leonardova misel - univerzalni genij na delu. Gre za razstavo, ki jo je postavil Paolo Galluzzi, direktor Inštituta in muzeja zgodovine znanosti (Istituto e Museo di Storia della Scienza) v Firencah, v italijanski prestolnici pa bo na ogled do 30. avgusta.

"Razstava nam pomaga razumeti številne plati Leonarda, nam približa njegov način mišljenja," pojasnjuje upravitelj rimskega muzeja Claudio Strinati. Kot pravi, je bil umetnik, znanstvenik, oblikovalec in renesančni moški 'par excellence' poln idej z različnih področij, od fizike do metafizike, vse pa je obravnaval z istim metodološkim pristopom.

Celovitejši pogleda na Leonarda
Delo vsestranskega Leonarda da Vincija (1452–1519) je predstavljala že vrsta razstav, med drugim tudi tista v Narodnem muzeju Slovenije leta 1999, a prav ta, ki je trenutno na ogled v Rimu, naj bi v nasprotju z dozdajšnjimi postavitvami spodbujala obiskovalca, da razišče da Vincijev pristop k različnim miselnim procesom in njegova prizadevanja, da različne ideje poveže v enoten pogled na svet.

Na ogled so originalne risbe, slike, rokopisi in digitalne reprodukcije izgubljenih del, ki naj bi predstavile nepopačeno ali vsaj čim bolj jasno sliko njegovega prispevka k znanosti in umetnosti.
Na razstavi se je mogoče sprehoditi tudi med nekaterimi modeli da Vincijevih najzanimivejših izumov in spoznati njegove najzanimivejše eksperimente. Kurator je na postavitvi potegnil tudi povezave med da Vincijevimi študijami narave in anatomije, njegovim načrtovanjem različnih mehanskih naprav in njegovimi znanstvenimi teorijami.

V galeriji Uffizi, v sami zibelki renesančne umetnosti, je bila razstava Leonardova misel na ogled od marca 2006 do januarja 2007, v japonski prestolnici pa si jo je v letu 2007 v treh mesecih ogledalo okrog 800.000 obiskovalcev.

M. K.