Ob priložnosti evropskega nogometnega prvenstva Mestna galerija Ljubljana (MGML) pripravlja razstavo na temo nogometa in umetnosti Lepa igra. Odprli jo bodo danes ob 17.00. "Selektorica" razstave je Alenka Gregorič, njen pomočnik pa Luchezar Boyadjiev.
"Namen razstave z naslovom Lepa igra ni razmišljanje in vzpostavljanje primerjav med nogometom in umetnostjo z vidika estetike, temveč predstavitev izbranega segmenta umetniških projektov, kjer se za vzpostavljanje povezav z umetnostjo nogomet pojavlja kot metafora za vprašanja moči, denarja, delovanja sistema umetnosti, njene vloge v sodobni družbi, identifikacije posameznika z idoli, socialnih vprašanj," je ob razstavi zapisala "selektorica".
Tudi umetniki in kustosi spremljajo nogomet
Ob snovanju razstave je Gregoričeva k sodelovanju povabila umetnike in kustose, ki odkrito in brez zadržkov priznajo – tega priznanja v svetu umetnosti ne slišimo prav pogosto, pravi – da spremljajo nogomet in posledično poznajo veliko umetniških del, ki se s to temo spogledujejo. Skozi proces zbiranja informacij o različnih delih, povezanih z nogometom, so se izkristalizirale različne podteme, ki so narekovale dokončen izbor in način predstavitve prikazanih umetniških del. Razstava je prikaz osnovnih premis razmišljanja o mogočih povezavah med nogometom in umetnostjo, mnoge zanimive teme oziroma primerjave so obravnavane v besedilih piscev, povabljenih k soustvarjanju publikacije.
O ekranizaciji nogometa in spektaklu prenosov nogometnih tekem spregovori Jela Krečič, o nezmožnosti upodobitve nogometa in njegove dramatičnosti na filmskem traku Viktor Bertoncelj, o nostalgičnem navijaštvu in pripadnosti enemu in edinemu klubu, pa čeprav je ta samo del druge lokalne lige, Esad Babačić, o pomembnosti enega izmed elementov nogometne tekme, tj. je petja oziroma nezmožnosti petja himne, Boštjan Narat, o navijaštvu in huliganih, ki kljub zajezitvi še vedno predstavljajo pereč problem nogometne industrije, Ivan Čolović, o primerjavi med umetnostjo in nogometom oziroma o nezmožnosti združitve za nekatere diametralnih svetov Goran Vojnović, medtem ko Saša Nabergoj opiše paralele, ki lahko povežejo ta dva spektakla in njune protagoniste. Publikacija se začne s tekstom Leva Krefta, ki poda strnjen vpogled v razmišljanje o estetiki športa, medtem ko je za poglobljen študij estetike športa obvezno čtivo njegova pred nedavnim objavljena knjiga Levi horog.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje