Skrivnostni kupec ene izmed različic Krika norveškega slikarja Edvarda Muncha naj bi bil po navedbah ameriškega časnika Wall Street Journal ameriški milijarder Leon Black; do podatka naj bi se časopis dokopal prek ljudi, ki so 60-letnemu Newyorčanu blizu, ne poroča pa, kakšni naj bi bili Blackovi načrti za sliko in ali jo namerava posoditi kakšnemu muzeju. Blackov predstavnik za medije informacije za zdaj ni niti potrdil niti zanikal.
Leon Black, "številka" 330 na Forbesovem seznamu najbogatejših milijarderjev, je ustanovitelj investicijskega podjetja Apollo Global Management in obenem tudi znan zbiralec umetniških del (sedi tako v odboru Metropolitanskega muzeja umetnosti kot tudi MoMe). Njegovo premoženje ocenjujejo na 2,8 milijarde evrov. Ker - z izjemo litografij - nobena izmed omenjenih dveh ustanov nima svojega Krika, bi Blackov nakup kaj lahko sprožil boj za pravico do razstavljanja. Munchova slika, ena najbolj prepoznavnih na svetu, bi za muzej, ki bi jo razstavljal, pomenila velik priliv obiskovalcev ter seveda tudi priložnost za prodajo plakatov, razglednic in druge "opreme".
Za sliko, katere kupec naj bi bil Black, se je na majski dražbi potegovalo sedem ponudnikov (po mejniku 80 milijonov dolarjev sta ceno povečevala samo še dva). V 12 minutah je dosegla doslej najvišjo ceno za umetniško delo na dražbi. (Predtem je najvišja cena pripadala Picassovemu delu Akt, zeleno listje in poprsje, ki so jo pred dvema letoma prav tako neznanemu prodali za 106,5 milijona dolarjev (80,2 milijona evrov)).
Doslej predvsem zbiralec risb
Black, kot še piše Wall Street Journal, je eden od peščice milijarderjev, ki so s svojim radodarnim vlaganjem v umetnost v zadnjih letih lastnoročno spremenili tržišče in pripomogli k večjemu razraščanju sejmov umetnosti. V svoji zbirki že ima risbe Vincenta van Gogha in Rafaela, akvarel J. M. W. Turnerja, platno iz Picassovega kubističnega obdobja in nekaj starodavnih bronastih kitajskih kipcev. Pred tremi leti je na dražbi podrl takratni rekord za najdražje prodano risbo: za Rafaelovo Glavo muze je plačal 47,6 milijona dolarjev.
Preostali trije Kriki ostajajo na Norveškem
Ohranjene so štiri različice Krika, ki jih je norveški slikar ustvaril med letoma 1893 in 1910. Do sedemdesetih let je bil pastel v zasebni lasti, preostale tri različice pa so javnosti dobro poznane, saj dve visita v Munchovem muzeju v Oslu, tretja v norveški narodni galeriji. Maja prodana različica je nastala leta 1895 in je najbarvitejša od štirih različic, prav tako pa edina, ki jo je Munch opremil z okvirjem. Na tem je zapisal besedilo pesmi, ki mu je bila navdih. Doslej je bila v lasti potomcev trgovca Thomasa Olsna, Munchovega prijatelja in podpornika. Na dražbo jo je dal njegov sin Petter Olsen.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje