Vandalizem je v objektiv svojega prenosnega telefona ujel naključni obiskovalec galerije. Foto: Steven Dear / The Guardian
Vandalizem je v objektiv svojega prenosnega telefona ujel naključni obiskovalec galerije. Foto: Steven Dear / The Guardian
Piss Christ
Aprila letos sta neznanca v galeriji Lambert v Avignonu napadla in delno poškodovala Piss Christ (1987), majhno fotografijo plastičnega razpela, potopljenega v rumeno tekočino, ki je po besedah umetnika Andresa Serrana njegov lastni urin. Z izvijačem in kladivom oborožena aktivista sta v galerijo prispela, potem ko je nekaj dni prej konservativna krščanska skupina pred njenim vhodom že uprizorila protest. Foto: Reuters
Paul Gauguin: Tahitijčanki
Paul Gauguin je 'zloben' in ga je treba uničiti?!

Poussinova slika Čaščenje zlatega teleta (The Adoration of the Golden Calf, 1634) je bila - z manjšim platnom, ki visi poleg, vred - na udaru okrog pete ure popoldne. Kot je v soboto poročal The Guardian, so bili obiskovalci galerije priča temu, kako je neznanec, ki je bojda Francoz, začel vihteti pločevinko rdeče barve, platno pa mu je uspelo tudi počečkati, preden so ga čuvarji končno onesposobili in poklicali policijo.

"Slišal sem silno sopihanje. Ko sem se obrnil, sem ga videl, kako je ravno končal vandaliziranje večje slike," je za omenjeni časopis povedal obiskovalec galerije Steven Dear. "Hotel sem mu preprečiti, da bi naredil še več škode. Mislil sem, da jo bo morda skušal strgati z zidu." Toda ne: "Samo obstal je na mestu in videti je bil ponosen na to, kar je storil."
Neznanec je malce protestiral - nekakšna razlaga v francoščini, zakaj je bilo to treba storiti - in potem počakal, da so ga aretirali. "Ko so čuvarji končno pritekli do njega, so mu iztrgali pločevinko iz rok in izpraznili sobo. Ni povsem jasno, zakaj je to storil. Morda je hotel protestirati proti goloti na sliki in jo zato celo pokril?"

Morda je bil "problematičen" motiv?
Olje na platnu prikazuje izraelsko čaščenje zlatega teleta med Mojzesovo odsotnostjo (ta se je namreč vzpenjal na goro Sinaj, kjer je prejel deset zapovedi). Policijsko poročilo o incidentu je skopo: "Policija se je ob 17.15 odzvala na prijave, da je bila povzročena škoda na dveh javnosti dostopnih slikah. Po prihodu na prizorišče so policisti aretirali moškega, ki je trenutno v priporu."

V nobeni galeriji niste varni
To seveda ni prvi primer napada na kakšno umetnino v veliki, (vsaj teoretično) dobro zavarovani galeriji - pravzaprav niti ne prvi v zadnjem času. Na začetku letošnjega leta je 53-letnica skušala z zidu Narodne galerije v Washingtonu strgati sliko Tahitijski ženski, češ da je Paul Gauguin po njenem mnenju "zloben". To umetnostno recenzijo je nadgradila še z razlago, da 'je agentka ameriške Cie" in da "ima v glavi radijski oddajnik". Ženska, ki ima sicer daljšo zgodovino duševnih bolezni, slike ni resneje poškodovala.

Leta 2006 so, denimo, aretirali 69-letnika, ki se je v mojstrovine iz 17. stoletja, platna nizozemskega slikarja Bartholomeusa van der Helsta, lotil z injekcijo in kislino. Možak je bil sicer "zloglasen serijski vandal" do te mere, da je med osebjem v muzejih krožila njegova slika (z navodilom, da ga ne smejo spuščati v notranjost) - pa je Hans-Joachim Bohlmann, ki se je v svoji "karieri" znesel že nad 165 umetninami, vseeno nekako prišel v amsterdamski Rijksmusem.