Razstavo bo odprl Njegova Ekscelenca gospod J. C. M. Groffen, veleposlanik Kraljevine Nizozemske v Ljubljani. Foto: Arhitekturni muzej Ljubljana
Razstavo bo odprl Njegova Ekscelenca gospod J. C. M. Groffen, veleposlanik Kraljevine Nizozemske v Ljubljani. Foto: Arhitekturni muzej Ljubljana
G. van Caspel, plakat: Ivens & Co. Foto-Artikelen. Nijmegen in Amsterdam, 1899
G. van Caspel, plakat: Ivens & Co. Foto-Artikelen. Nijmegen in Amsterdam, 1899 Foto: AML

Nizozemsko grafično oblikovanje temelji na dolgi in edinstveni umetniški tradiciji in je produkt številnih nadarjenih posameznikov - dela Jana Tooropa, Pieta Zwarta, Dicka Elffersa in Jana van Toorna so znana daleč zunaj meja domovine -, ki lakhko računajo na podporo domačih naročnikov in javnosti.
Razstava v Arhitekturnem muzeju, ki bo na ogled do 22. marca, obsežno predstavlja razvoj grafičnega oblikovanja od približno leta 1890, ko je vstopilo v dobo velikih tehnoloških inovacij, pa do leta 1990. Slogi, ki so v tem obdobju doživeli največji razcvet, so art nouveau, De Stijl, ekspresionizem, nizozemski konstruktivizem in povojni racionalizem.

Razstavljena bodo dela Jana Tooropa, Thea van Doesburga, Barta van der Lecka, Pieta Zwarta, Paula Schuiteme, Willema Sandberga, Dicka Elffersa, Jana Bonsa, Pietra Brattinga, Jana van Toorna, Wima Crouwela in drugih nizozemskih oblikovalcev. Njihovi osebni in skupinski dosežki predstavljajo edinstveno in presenetljivo prepleteno kulturno tradicijo. Zaradi izvirnosti ali pretanjene kompleksnosti so njihova dela še vedno vir navdiha sodobnemu jeziku grafičnega oblikovanja.

To ljubljanska razstava ponazarja s pomočjo mize za branje, na kateri bodo razstavljeni primeri knjig, ki pomenijo vrhunce nizozemskega oblikovanja ob koncu zadnjega desetletja prejšnjega stoletja.

Razstavo je pripravila nizozemska platforma za oblikovanje in modo Premsela v sodelovanju z Muzejem za grafično oblikovanje iz Brede na Nizozemskem. Projekt je omogočila finančna podpora Nizozemskega kulturnega sklada.