Picassova umetnina je nastala leta 1922. Foto: EPA
Picassova umetnina je nastala leta 1922. Foto: EPA
Picasso: Poljub
Picassova dela še vedno pritegnejo mnoge ljubitelje umetnosti. Foto: EPA

Odvetniki Alsdorfove so v izjavi za javnost zapisali, da se je za zunajsodno poravnavo odločila v izogib velikim stroškom sodnega procesa, zakoniti lastnik Thomas Bennigson pa bo bogatejši za 6,5 milijona dolarjev. Vrednost umetnine, ki so jo zaplenili Bennigsonovi babici, sicer ocenjujejo od 6 do 10 milijonov dolarjev.

Poravnava je dosežek dolgotrajne sodne bitke, poleg omenjene vsote pa bo Bennigson prejel odškodnino tudi od trgovca z umetninami, ki je sliko prodal Alsdorfovi in njenemu možu. Bennigson je sicer v tožbi zahteval vrnitev umetnine, vendar pa se je kljub temu odločil, da je odškodnina sprejemljiva.

Sliko so zaplenili v Parizu
Njegova odisejada se je začela leta 2002, ko je Marilynn Alsdorf želela Žensko v belem prodati, vendar pa so tedaj strokovnjaki s pomočjo ustanove Arts Loss Register (Register izgube umetnin) v Londonu raziskali njen izvor in ugotovili, da je delo v tridesetih letih pripadalo Carloti Landsberg, Banningsovi babici. Landsbergova, ki je bila judinja, je umetnino v tridesetih letih, preden je pobegnila iz Berlina, zaupala v hranjenje pariškemu trgovcu z umetninami, vendar pa so sliko v Parizu zaplenili nacisti.

Kaj se je dogajalo z delom vse do leta 1975 ni znano, tega leta pa ga je v Franciji kupil newyorški trgovec z umetninami Stephen Hahn ter ga kasneje prodal družini Alsdorf.