Zmagovalci prve svetovne vojne so se strinjali o razdelitvi, predlagani v eni izmed Wilsonovih točk, in tako je po predaji Nemčije 1918 nastala Druga poljska republika. Foto:
Zmagovalci prve svetovne vojne so se strinjali o razdelitvi, predlagani v eni izmed Wilsonovih točk, in tako je po predaji Nemčije 1918 nastala Druga poljska republika. Foto:
Poljski grb
Prvič je bilo državno ime Poljska (Polska) uporabljeno v 11. stoletju. Izhaja iz imena plemena Polanie, ki se je med Odro in Vislo naselilo v 5. stoletju. Foto: EPA

Letos mineva 90 let poljske neodvisnosti in ob tej priložnosti so na Ljubljanskem gradu odprli razstavo z naslovom Poti k neodvisnosti. Odprtje je pospremil klavirski koncert poljskega pianista Witolda Wardziukiewicza.

Trikratna delitev v 18. stoletju
Vrhunec praznovanja bo Poljska dočakala 11. novembra, ko bo minilo natanko 90 let, odkar je leta 1918 postala neodvisna od Avstro-Ogrske, Prusije in Rusije. Med te tri države je bila prvič razdeljena leta 1772, ko so si s peterburško pogodbo razdelile tretjino poljske države. Poljska je bila brez zaveznikov prešibka, da bi se učinkovito uprla. Na njen račun pa se je tako Evropa izognila vojni, saj so po ruskih vojaških uspehih z Osmansko državo na Balkanu trčili ruski in avstrijski interesi. Proti koncu 18. stoletja sta sledili še dve delitvi, in sicer leta 1793 in 1795. S tem je bila dokončno ukinjena samostojna poljska država. Novo oblikovanje je prinesel čas Napoleona, ko je bila ustanovljena Varšavska vojvodina. Po Napoleonovem padcu se je ta preobrazila v Kongresno kraljestvo, ki je temeljilo na liberalni ustavi, a ruski carji so vnovič oklestili poljsko samostojnost in si pozneje kraljestvo tudi priključili.

Konec vojne in začetek nove poti
V 19. stoletju so se Poljaki ruski oblasti uprli dvakrat, a sta bili obe vstaji zadušeni. Novo razdelitev sveta je prinesel konec prve svetovne vojne, iz katere je Poljska stopila kot samostojna država, Druga poljska republika. Ta se je obdržala do druga svetovne vojne, ko sta si jo septembra 1939 sporazumno razdelili Nemčija in Sovjetska zveza. Po koncu druge svetovne vojne pa je do leta 1989 pripadala komunističnemu vzhodnemu bloku.

Z razstavo na Ljubljanskem gradu se poljsko veleposlaništvo v Sloveniji pridružuje praznovanjem ob poljskem državnem prazniku. Osrednjo slavje bo v Varšavi 11. novembra, na njem pa na povabilo poljskega predsednika Lecha Kaczynskega med drugim pričakujejo nemško kanclerko Angele Merkel.

M. K.