Ravno avtorstvo kipa je tisto, o čemer se zadnje dni govori med italijanskimi poznavalci umetnosti. 41,3 centimetra visok Križani je trenutno na ogled v muzeju Diocesano di Largo Donnaregina v Neaplju, kamor je prispel po pravi italijanski turneji s postanki v Rimu, Palermu, Trapaniju in Milanu. Strokovnjaki se strinjajo, da je križani Kristus renesančno delo iz okoli leta 1495, ko je bil Michelangelo star približno 20 let, a medtem ko so nekateri prepričani o njegovem avtorstvu, drugi menijo, da je kakovost kipa za velikega mojstra preskromna.
Križ, ki bo v Neaplju na ogled do 12. julija, je na postankih v italijanskih mestih pritegnil številne obiskovalce in tudi v glavnem mestu Kampanje ni drugače. "To je peta postaja turneje, ki združuje Italijane v imenu zgodovinskih in kulturnih vrednot," je ob odprtju razstave v Neaplju povedal kulturni podsekretar Francesco Giro.
A pojavila so se vse glasnejša negodovanja, saj so nekateri prepričani, da italijanska vlada izkorišča domnevno Michelangelovo leseno skulpturo za spravo z Rimskokatoliško cerkvijo in prikupitev volivcem. Tisti, ki dvomijo o avtorstvu dela, so prepričani, da je Križani izkoriščan v politično propagando in prepričevanje davkoplačevalcev v smiselno vlaganje državnega denarja v kulturne projekte.
Michelangelovo delo za ceno Sansovinovega
Ta projekt je stal italijansko državo 3,25 milijona evrov. Kip je namreč pred štirimi leti država odkupila od prodajalca umetnin Giancarla Gallina v Torinu. Strokovnjak Vittorio Sgarbi, ki je med tistimi, ki ne dvomijo o Michelangelovi roki, je povedal, da je italijanska država Michelangelovo delo dobila za ceno Sansovinovega. Skeptiki pa menijo, da bi se pravo Michelangelovo delo prodalo za desetkrat večjo vsoto, saj se Michelangelova dela le redko pojavijo na tržišču.
Prvič je bilo delo na ogled javnosti leta 2004 v Firencah, kmalu po novo razglašeni atribuciji, V toskanskem mestu je bil na ogled štiri mesece, nato pa se je vrnil v Gallianovo zbirko. Nekaj mesecev predtem ga je skupina strokovnjakov iz Firenc, Siene in Peruggie pripisala Michelangelu, za datacijo pa določila leto 1495. Da je avtor dela Michelangelo, jih je med drugim prepričalo izjemno obvladovanje človekove anatomije. Kot so povedali, drža, oblikovanje kosti in mišičevja kažejo na izjemno dobro ohranjeno telo 30-letnika, ki je umrl manj kot 48 ur predtem.
Obvladovanje ali nepoznavanje človekove anatomije?
Da je delo najvišje kakovosti, ki močno presega druge avtorje tistega časa, je prepričana Cristina Acidini Luchinat iz florentinskega državnega muzeja. Sama je presenečena nad izjemnim obvladovanjem človekove anatomije. Atribucija po njenih besedah ne temelji na signaturi ali kakšnih drugih podatkih, saj ti niso na razpolago, to pa, pravi, se pogosto zgodi pri pomembnejših delih.
Poznavalec renesančne umetnosti Giancarlo Gentilini pa je za BBC pojasnil, da so umetniki za preživetje včasih izdelali tudi manjša dela, kot je ta Križani. "Michelangela ne smemo povezovati le z mojstrovinami," dodaja.
Nekateri drugi strokovnjaki so skeptični. "Ko govorimo o Michelangelu in tem kipu, je tako kot bi primerjali forda in ferrarija," pravi strokovnjak za italijansko renesanso Tomasso Montanari. "To delo je precej pod Michelangelovimi standardi," dodaja Montanari, ki je prepričan, da bi ga lahko izdelal kateri koli od številnih rezbarjev tistega časa.
Da to vsekakor ni Michelangelovo delo, se z Montanarijem strinja še en poznavalec renesančne umetnosti, Francesco Caglioti, ki meni, da gre za pravi škandal, saj je oblikovanje mišic povsem napačno. "Michelangelo je le redko delal v lesu. Tudi dela tako majhnih dimenzij pri njem niso pogosta. Sočasni biografski opisi jih ne omenjajo."
Na škodo slovesu Italije kot kulturne dežele
Govori se, da je zunaj Italije neka muzejska hiša že zavrnila predstavitev dela, v Italiji pa kip razstavljajo brez kakršnega koli dvoma o tem, ali gre res za delo velikega Michelangela. "Škoda, saj je zaradi vsega tega Italija videti trapasta," pravi profesor Montanari in dodaja: "To škodi našemu slovesu kot svetovnem središču kulture in njenega poznavanja."
M. K. (delno po BBC-ju)
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje