Muzej glasbe so inavgurirali leta 1997, najdemo pa ga v Glasbenem mestu (Cité de la Musique) v pariškem parku Parc de la Villette. zaradi prenove prostorov, namenjenih predstavitvi 17. in 18. stoletja, je bil muzej nekaj časa zaprt, sedaj pa je zgodba o razvoju evropske glasbe ponovno na ogled. Pri prenovi jo šle predvsem za novo predstavitev glasbil, katerih prisotnost v muzeju glasbe je po besedah, ki jih je za časopis Le Figaró izrekel direktor muzeja Éric de Visscher, nujna: "Gre za to, da se tudi prek glasbil spoznavajo veliki premiki v družbenih in kulturno-umetniških vidikih naše družbe, da se v prvi vrsti predstavi interakcije med različnimi kulturami, da se pokaže vez med glasbili in kompozicijami ter s spremembami v družbi. /.../ Glasbilom namreč pritiče tista polimorfnost, zaradi katere so tako sami po sebi umetniška dela kot so tudi funkcionalni objekti, s katerimi umetnine nastajajo."
Dragoceni čembalo iz AntwerpnaZbirka glasbil, katero je pred ustanovitvijo muzeja hranil pariški konservatorij, je izredno dragocena in velja za pravi nacionalni zaklad. Posebej dragoceni so eksponati iz 18. stoletja, uvod v katerega v muzeju predstavlja predstavitev skladatelja Jean-Baptista Lullyja, ki je izreden sloves dosegel tudi kot skladatelj glasbe za Molierove komedije. V tem stoletju so izdelali nekaj dragocenih čembalov, med katerimi še posebej izstopa čembalo, ki ga je okoli leta 1780 izdelala delavnica flamske družine Ruckers iz Antwerpna, katere čembala so tedaj slovela po celi Evropi.
Poleg evropskih glasbil, ki so urejena kronološko, so v muzeju na ogled tudi glasbila iz drugih dežel sveta, ki pa so urejena po geografskih pasovih.
P. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje