V muzeju napovedujejo, da se bodo prikaza dogodkov lotili na čim bolj objektiven način.
V Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve so pred dnevi opozorili na informacijo, da so v Pokrajinskem muzeju Koper v program dela v sklopu 30. obletnice osamosvojitve Slovenije umestili tudi spomin na umrle vojake na Škofijah junija 1991. To v združenju razumejo "kot še eno izmed mnogih, dejanskih, političnih in tudi osnovno človeških, namernih provokacij, katerih je dandanašnji v slovenski družbi odločno preveč", so zapisali v sporočilu za javnost.
V združenju so prepričani, da zaznamovanje spomina na žrtve JLA-ja, katerega aktivni pripadniki so povzročili smrt več kot 20 pripadnikov slovenske Teritorialne obrambe, pripadnikov slovenske policije in nedolžnih civilistov, ni tista razumna dejavnost, ki bi kakor koli sovpadala s temeljnim poslanstvom pokrajinskega muzeja.
Dodali so, da "pietetno in iskreno obžalujejo izgubo življenja katerega koli človeka, tudi pripadnikov agresorske JLA leta 1991, vendar istočasno ostro obsojajo pritlehno provokacijo odgovornih oseb Pokrajinskega muzeja Koper".
Težnja po objektivnosti
V koprskem pokrajinskem muzeju so v sporočilu za javnost poudarili, da razstava o dogodkih osamosvojitvene vojne bo in da bo obravnavala dogodke na območju, ki ga pokriva muzej, v času osamosvojitvene vojne s pisnim gradivom, intervjuji ter predmeti, povezani z dogodki zadnjih junijskih dni leta 1991.
Ob tem so poudarili, da je naloga muzejev hraniti in interpretirati kulturno dediščino in zgodovino na čim bolj objektiven način, ki mu morata biti ideologija in zavzemanje ene ali druge strani povsem tuja.
"Na tak način pa se bomo lotili tudi dogodkov, ki so zaznamovali čas osamosvojitve Slovenije na področju Istre," so dodali.
Z razstavo bodo tako skušali čim bolj celovito prikazati dogodke in dejanja ter razmišljanja ljudi v Istri, na Krasu in Brkinih v času osamosvojitve Slovenije. Na njej bodo posebno pozornost namenili dogodkom 25. junija, dan pred začetkom spopadov po Sloveniji, pa tudi vojaškim, političnim in civilnim manevrom tistih dni ter njihovim posledicam.
Direktor muzeja Luka Juri je ob tem javnost, vključno s člani Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve, povabil, da si junija ogleda razstavo. "Kdor koli si želi neobremenjeno, objektivno in čim bolj celovito pripovedovanje dogodkov osamosvojitve na našem področju, je lahko nastajajoče razstave vesel," so še povzeli besede Luke Jurija, ki je še poudaril, da so v času, ko so vsebine razstave še v nastajanju, kritike preuranjene.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje