Razstava bo do 15. januarja prihodnjega leta ljubiteljem Baconovega slikarstva ponudila na ogled več kot 50 slik, ki so nastale med letoma 1949 in 1991. Dela so za razstavo, ki jo organizirata Britanski svet in Narodna galerija Škotske, posodili pariški center Pompidou, Muzej moderne umetnosti (MoMA) v New Yorku in Tate Gallery v Londonu.
Odtujeno portretiranje
Tudi sicer obsegajo portreti največji del Baconovega slikarskega opusa. Slikar je portetiral na podlagi živih modelov, a pogosto si je pomagal tudi s fotografijami. Baconov drugačen pristop do portretiranja je tako prinesel do številnih neusmiljeno ali celo kruto obravnavanih in z brutalno gorečnostjo zaznamovanih tako avtoportretov kot podob prijateljev in znancev.
Kljub tej krutosti in odtujenosti pa razstavljene podobe po drugi strani razkrivajo, kako se je slikar portetirancem s svojim delom vse bolj približeval. Na razstavi si je mogoče ogledati tudi nekaj fotografij in drugega Baconovega delovnega materiala, ki dodatno pojasnuje slikarjev likovni in hkrati vsebinski pristop.
Odkrivanje slikarjevega dela
Kot so zapisali na spletni strani hamburške Kunsthalle, naj bi bila to prva razstava, ki se posveča tako umetnikovemu likovnemu pristopu in njegovi metodi odtujenosti kot zgodbam, ki se skrivajo za portetiranci in slikarjevemu odnosu do njih. Kurator razstave Christoph Heinrich je o razstavljenih slikah povedal, da razkrivajo umetnikovo približevanje svojim modelom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje