"Imam le eno temo, in ta je domovina", je dejal 43-letni Moskovčan po prejemu nagrade, ki jo podeljujejo že drugo leto. "Posvetil se bom le temu in moja umetnost bo vedno samo o naši veliki in lepi domovini", je še dodal Beljajev-Gintovt, ki se označuje za stilista Evrazijske mladinske lige.
"Tu ni umetnosti, on je fašist!"
A z izbiro niso bili vsi zadovoljni. Anatolij Osmolovski, lanski zmagovalec glavne nagrade, je med zahvalnim govorom vpil "Sramota!" in "Fašist!," podobna gesla pa je vzkikala tudi skupina pred dvorano, kjer se je dogajala prireditev. Osmolovski je sicer delo letošnjega zmagovalca označil za "zmes naivnega modernizma in vulgarnosti," ki zato ne more nositi oznake "umetnost".
Ne glede na pritožbe pa so mnogi kritiki navdušeni nad tekmovanjem zaradi širokega obzorja in svobode, ki je bila dana nastopajočim umetnikom pri obravnavanju političnih tem, pri čemer so bili lahko odkrito kritični do svojih voditeljev, in s tem dokažejo, da v ruski umetnosti obstaja svoboda izražanja. Glavno nagrado sicer podeljuje mednarodna žirija, njena sponzorja pa sta Deutsche bank in ruska finančna skupina IFD Capital.
Medijski projekt leta Moskovskim predstavnikom somalijskih piratov
Nagrada za Medijski projekt leta pa je šla v roke skupine PG Group za videoinstalacijo, ki predstavlja futuristično Rusijo pod kitajsko zasedbo. Vsi trije člani skupine so po nagrado prišli s smučarskimi očali in se označili za Moskovske predstavnike somalijskih piratov.
"Prihodnost pripada ljudem v maskah" je izrekel eden izmed trojice začudenemu občinstvu in nadaljeval: "Vaš življenjski slog zavaljenih mačkov bo kmalu prišel do konca in potem boste vsi viseli visoko. Mi se ne hecamo." Ko so odšli z odra, se je v dvorani slišal le glasen aplavz.
Diana Mačulina pa je dobila nagrado za najboljšega mladega umetnika za svoje delo "Delo", naslikano reprodukcijo fotografije vodstva komunistične partije iz leta 1985, skupaj s takratnim Sovjetskim predsednikom Mihailom Gorbačovom.
Sicer pa je ruski trg sodobne umetnosti v razcvetu, saj so tamkajšnji bogataši začeli na veliko kupovati tudi domače umetnike.
B. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje