Postavitev, ki bo na ogled do 5. februarja, vključuje 150 del velikega španskega mojstra Salvadorja Dalíja iz zbirk Fundacije Gala-Salvador Dali iz Figueresa in Dalíjevega muzeja v ameriškem St. Petersburgu.
Dela, ki jih je izbrala kustosinja Montse Aguer, obiskovalcem predstavijo velik vpliv klasične umetnosti na Dalíjevo delo: med drugim je občudoval renesančna mojstra Rafaela in Michelangela, pa tudi mojstrovine iz antike.
Na postavitvi je Dalí predstavljen tudi kot risar, ilustrator in intelektualec, ki je oboževal literaturo.
Dantejem in Dalijem skozi pekel
Na ogled je celotna serija njegovih lesorezov, posvečenih Božanski komediji Danteja Alighierija. Začel jo je ustvarjati leta 1950 po naročilu tedanjega italijanskega ministrstva za izobraževanje. Prav tako je na ogled 42 ilustracij, ki jih je umetnik narisal za avtobiografijo italijanskega umetnika Benvenuta Cellinija.
Salvador Dalí se je rodil v Figueresu v Španiji. Po študiju v Madridu je leta 1927 odšel v Pariz in se tam seznanil s Picassom, Bretonom in nadrealističnim gibanjem. Leta 1940 se je izselil v ZDA, leta 1948 pa se je preselil v Francijo.
Avtor mita o "božanskem Dalíju" je bil - Dalí sam
Na podlagi študija psihoanalize je razvil t. i. paranoično-kritično metodo slikanja, s katero je kot izjemen slikar naturalistično natančne slikovne detajle združeval v ekscentrične in celo absurdne kombinacije, ki jih je sam imenoval "ročno naslikane fotografije sanj". Medijsko in tržno je bil zelo spreten umetnik, ki je znal ustvariti in gojiti kult o svojem geniju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje