Tako rekoč neizčrpen vir navdiha. Vsaj če se osredotočimo na umetnost Saša Sedlačka, čigar projekti tematsko krožijo okrog ekologije in so variacije na temo reciklaže dobrin. Pod naslovom Strategije recikliranja Sedlaček v galeriji LJU COSINUS BRX v stavbi Evropske komisije v Bruslju predstavlja serijo petih projektov, ki so več kot le tematizacija zasičenosti našega okolja z odpadki. Projekti izpostavljajo tudi zaledje onesnaženja; to je deviantna sodobna potrošniška družba.
Smeti kot surovina, in ne kot ready madePri Sedlačkovi umetniški strategiji je zanimivo to, da se umetnik kljub navezanosti na manipulacijo z objekti, katerih uporabna vrednost je že določena, odpoveduje uporabi postopkov ready made in object trouvé. Sašo Sedlaček na začetku projekta zavzame znanstveni pristop in natančno preuči posamezno problematiko. Po zbiranju podatkov in materiala se nato loti popolnoma ustvarjalnega recikliranja, med katerim izbrane objekte kot "surovine" predela v popolnoma novo vsebino.
Zaradi tega pristopa je Sedlaček prejel že več priznanj. Nazadnje se je to zgodilo lani, ko je njegov robot Žicar osvojil nagrado OHO za mlade vizualne umetnike do 35. leta starosti. Robot Žicar je obravnaval ravnanja z odsluženo računalniško opremo. Sašo Sedlaček pa se je med drugim ukvarjal tudi že z reciklažo odpadnega papirja (Just do it! (2003), Loop (2004), No Lego (2005)), digitalnih podatkov (iSmOg (2004)) in vesoljskih odpadkov (Vesoljske smeti (2006)).
Več kot le vpogled v onesnaženje
Sedlačkovi projekti od leta 2003 razkrivajo več razsežnosti protislovnosti porabniške družbe. Gre za družbo, ki se ukvarja le z iskanjem dobrin in storitev - tudi proizvodnja teh ni brez vpliva na okolje -, odstranjevanje njihovih sledi pa je ne zanima. Obenem ima potrošniška družba tudi politično propagandno funkcijo. Z vključitvijo kar največjega deleža prebivalstva v postopek brezsmiselnega nakupovanja, kar omogoči razmah poceni potrošnega blaga, se prikriva še vedno obstoječo razcepljenost družbe v ekonomsko-družbene razrede.
Porabništvo kot "blažilec" in preprečevalec družbenih nemirov torej. Vendar pa ta blažilec v sebi skriva tudi seme prihodnjih nemirov, ki utegnejo nastopiti ravno zaradi neenakomerne obremenjenosti različnih področij prebivalstva z onesnaženjem. "Izvažanje" odpadkov v dežele tretjega sveta in postavitev smetišč v bližini naselij revnih namreč skriva iskro, ki utegne zanetiti hudo krizo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje