Razstava z več kot 3.000 razstavljenimi predmeti predstavlja zakladnico slovenske in zunajevropske dediščine vsakdana in praznika. Razstava postavlja na ogled predmete, ki so jih naši predhodniki uporabljali v različne namene, in prikazuje, kako so se ti predmeti in njihova uporaba skozi čas spreminjali pod vplivom vsesplošne težnje po preživetju v naravnem okolju.
Predmeti življenja, predmeti poželenja
V uvodu Predmeti življenja, predmeti poželenja razstava obiskovalcem najprej ponudi pojasnilo o razmerju med človekom in predmeti, pa tudi z družbeno in zgodovinsko sporočilnostjo zbirk etnografskega muzeja in muzejskim odnosom do predmetov. V uvodu tako tudi s pomočjo predmetov pojasnjujejo zgodovino etnografskega muzeja. Po uvodu sledijo tri vsebinsko ločene postavitve. Prva je povezana z vodo, druga z zemljo in tretja z viri in načini preživljanja. V slednjem sklopu so predstavljeni predmeti za nabiranje, lov, ribolov, pridelovanje in predelovanje hrane.
Odsev daljnih svetov
Na razstavi razkrivajo tudi uporabo predmetov, namenjenih oblačenju in bivanju, predstavljeni pa so tudi predmeti, povezani z domom, ogrevanjem, pripravo in uživanjem hrane, shranjevanjem stvari, spanjem, čiščenjem in varovanjem doma. Družbenemu in duhovnemu se posveča razstavni sklop. V njem predmeti, med njimi panjske končnice, slike na steklu in glasbila, pričajo o ljudski likovni umetnosti, šegah, glasbi in religioznosti. Stalna razstava pa se ne osredotoča le na predmete, ki so izročilo Slovencev, ampak tudi drugih svetovnih naorodov. Tako v delu razstave Odsev daljnih svetov postavljajo na ogled predmete iz Avstralije, Oceanije, Azije, obeh Amerik in Afrike.
Dan odprtih vrat
Odprtje nove stalne razstave je nov korak v muzejski preobrazbi, muzej pa pripravlja tudi že drugi del načrtovane stalne razstave Jaz, mi in drugi. Razstavo je s pozdravnim nagovorom odprla državna sekretarka dr. Jelka Pirkovič, obiskovalcem pa so ponudili tudi dan odprtih vrat s posebnimi strokovnimi vodstvi, projekcijami etnoloških filmov ter prikazi lončarjenja in tkanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje