V okviru ambientalne postavitve z naslovom Tanja Pak, dela v steklu, bodo v Strasbourgu razstavili njene skulpture, v katerih se energija narave združuje z elementi, s katerimi umetnica gradi. Foto: Boris Gaberščik
V okviru ambientalne postavitve z naslovom Tanja Pak, dela v steklu, bodo v Strasbourgu razstavili njene skulpture, v katerih se energija narave združuje z elementi, s katerimi umetnica gradi. Foto: Boris Gaberščik
Tanja Pak
Kamnu, lesu in železu je kot antipod postavila izdelek človeških rok - steklo, ki s svojo prosojnostjo deluje krhko, čarobno, skoraj nadzemeljsko in ki skupni razstavni mozaični postavitvi dodaja kakovostno oblikovalsko vrednost. Foto: Boris Gaberščik
Tanja Pak: Ladjice
Tanja Pak: Ladjice. Foto: Peter Koštrun

Ob prvem zasedanju odbora namestnikov ministrov pod vodstvom slovenske veleposlanice Marjetice Bole so odprli dve razstavi: mozaično fotografsko o slovenskih narodnih parkih in varovanih območjih, poimenovano Voda, naše upanje in nadgrajeno z razstavo skulptur avtorice Tanje Pak.

Predstavitev Slovenije kot zakladnice narave
S prvo razstavo, ki je nastala kot skupni slovensko-francoski projekt, bo vladni urad za komuniciranje predstavil Slovenijo kot zakladnico narave z izjemno raznoliko pokrajino ter bogato rastlinsko in živalsko raznovrstnostjo. V Sloveniji je 47 parkov, razstava pa bo predstavila tudi osem zavarovanih območij, ki so najbolj značilna za različne slovenske pokrajine, ter slovenske vode, ki so zaščitni znak države.

Krajine so ključni element krajinske dediščine. Predstavljajo in krepijo narodno in evropsko identiteto, kot piše v evropski konvenciji o krajini iz leta 2000 na pobudo odbora ministrov Sveta Evrope, ki mu Slovenija predseduje od 12. maja do 18. novembra letos.

Konvencija se zavzema za ohranitev krajinske dediščine, za kompleksno obravnavo krajin in večje zavedanje pomena krajine kot vrednote, ki je odraz skupnega delovanja naravnih procesov in človekovih dejavnosti.

Raznolikost Slovenije se odraža tudi v sodobni interpretaciji njene dediščine
Kot so zapisali v vladnem uradu, je slovenska krajina zaradi svoje lege na stičišču treh različnih svetov - Alp, Jadranskega morja in Panonske nižine ter njene vpetosti v stičišče različnih kultur in vplivov zelo raznolika, kar se odraža v sodobni interpretaciji kulturne dediščine. Ta se kaže v izjemnih delih vrhunskih slovenskih oblikovalcev in umetnikov, med katere sodi Tanja Pak, ki živi in ustvarja v Ljubljani.

V okviru ambientalne postavitve z naslovom Tanja Pak, dela v steklu, bodo v Strasbourgu razstavili njene skulpture, v katerih se energija narave združuje z elementi, s katerimi umetnica gradi. Kamnu, lesu in železu je kot antipod postavila izdelek človeških rok - steklo, ki s svojo prosojnostjo deluje krhko, čarobno, skoraj nadzemeljsko in ki skupni razstavni mozaični postavitvi dodaja kakovostno oblikovalsko vrednost. Razstavi bosta odprti do 18. junija.

B. K.