V okviru kulturnega dogajanja, ki bo spremljalo svetvno nogometno prvenstvo, se bo še pred 7. junijem, ko bodo na münchenskem olimpijskem stadionu prvič brcnili žogo, zvrstilo več kot petdeset performansov, razstav in filmskih projekcij s skupnim ciljem - raziskati spreminjajočo se podobo nogometa v očeh svetovne javnosti. Naslov razstave, ki jo že od konca oktobra gosti berlinsko poslopje Martin-Gropius-Bau, Rundlederwelten bi lahko prevedli kot "svetovi okroglega usnja".
Nogomet se je iz zabave "za množice", ob kateri so si moški dajali duška ob kričanju obscenosti na nasprotnike, v zadnjih letih počasi spremenil v obsedenost, ki je zajela vse plasti družbe. V zadnjih desetletjih svojo podporo tej ali oni ekipi izražajo politiki, nogometni igralci so večje zvezde kot fantovske skupine, "resni" novinarji pa raziskujejo nogometno mrzlico iz sociološke plati.
Brisanje mej med družbo, športom in pop kulturo je začutila tudi Dorothea Strauss, ki je za razstavo zbrala prispevke 74 umetnikov iz vsega sveta.
Nogomet kot novodobni ritual ...
Škotski umetnik Roderick Buchanan s svojo videoinstalacijo Endless Column raziskuje ritual kot sestavni del vsake nogometne tekme (gre za neme posnetke različnih ekip, ki pred tekmo pojejo svojo himno), Švicar Ehfa Hiltbrunner pa z maketo škatlice tablet, v kateri je "ujetih" nekaj nogometašev, odpira vprašanje dopinga v športu. Svojo skulpturo je zgovorno naslovil FC Anabolika.
... ali nadomestilo vere?
Ena bolj kontroverznih razstavljenih umetnin je skulptura Urugvajca Federica Arnauda. Na repliki mize za namizni nogomet je igralce zamenjal s figurami svetnikov različnih veroizpovedi. Križani Jezus brani enega od golov, v napadu pa igra Devica Marija. Vprašanje, ki si ga postavlja umetnik, je na dlani: Je nogomet postal religija 21. stoletja?
Kritikov se ne manjka
Razstava na dva tisoč kvadratnih metrih, ki si jo je ogledalo tudi nekaj nogometnih ekip, je seveda naletela tudi na nemalo kritik, kar pa Straussovi ni vzelo poguma. Kuratorka je prepričana, da je razstava zanimiva tako za ljubitelje športa kot tudi za »navijače« umetnosti: na ogled je na primer tudi portret nemškega nogometaša Franza Beckenbauerja, pod katero se je podpisal kultni Andy Warhol.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje