Svetlana Makarovič velja za eno izmed najpomembnejših pesnic 2. polovice 20. stoletja na naših tleh, katere umetniške stvaritve in sporočilna moč segajo daleč zunaj nacionalnih meja. Foto: MMC RTV SLO
Svetlana Makarovič velja za eno izmed najpomembnejših pesnic 2. polovice 20. stoletja na naših tleh, katere umetniške stvaritve in sporočilna moč segajo daleč zunaj nacionalnih meja. Foto: MMC RTV SLO
Na razstavi, ki se bo v prihodnjih mesecih selila po preostalih enotah ljubljanske mestne knjižnice, so na ogled tudi njena številna dela v izvirniku in prevodih, ves čas pa se vrtijo tudi njeni šansoni.

Dolgoletno ustvarjanje in jubilej pesnice Svetlane Makarovič so v omenjeni knjižnici počastili z razstavo, naslovljeno Namesto rož, ki so jo poimenovali po istoimenski zbirki šansonov, predstavlja pa življenje in delo Svetlane Makarovič, pesnice, pisateljice in vsestranske ustvarjalke, na način, ki naj bi bil najbližji prav ustvarjalki sami.

Brez suhoparnih podatkov, prosim
Razstavljeno gradivo predstavlja njeno dolgoletno literarno ustvarjanje na treh ravneh; uvodnemu delu razstave Namesto rož sledita poglavji, ki so ju poimenovali Namesto biografije in Namesto brezbrižnosti. Znano je, da pesnica ni naklonjena predstavitvi določenega avtorja po vzorcu "ta in ta se je rodil takrat in takrat ter umrl takrat".

Sama namesto tega raje razloži svoje življenjske in ustvarjalne nagibe, bralcem, šolarjem in drugim pa je priporočila, naj raje mislijo in razmišljajo sami zase in ne v skupini. "Odločajte se sami, ne v skupini."

Z izjavami sodobnikov
Razstava zato namesto klasične biografije podaja izjave sodobnikov Svetlane Makarovič, literarnih kritikov in pesniških kolegov o njenem delu. Josip Osti jo je tako označil za "do zdaj brez dvoma najbolj uresničeno pesnico v zgodovini slovenske poezije". Poglavje z izbranimi družbenokritičnimi citati avtorice, ki so jih naslovili Namesto brezbrižnosti, pa prinaša prikaz avtoričinega ves čas aktivnega nestrinjanja z razmerami v družbi.

Njene kritike, znane po svoji sočnosti, brezkompromisnosti, mnogi sprejemajo in podpirajo, mnogi pa ji njene besede zamerijo, pri čemer pa je verjetno najzgovornejši njen verz iz pesmi Odštevanka: "Rada pojem pesmice, psujem pa še rajši, rada tudi kar molčim, vsako leto rajši ..."

Pravljice ostajajo
Makarovičeva, ki jo poznamo tudi kot šansonjerko, kot mlada igralka pa je imela nekaj izjemnih filmskih vlog, se je pred leti odrekla pisanju poezije. Njen medij je pravljica, ki je lahko - kot pravi sama - tudi velika umetnina. Prav pred svojim jubilejem je Makarovičeva pri založbi Miš izdala veliko antologijo svojih pravljic z ilustracijami Alenke Sottler.

C. R.