Ta konec tedna v Museo Nacional de Bellas Artes v Havani vrata odpira razstava Chelsea Visits Havana, skupni projekt 30 umetnikov iz te newyorške četrti. Kubanci bodo tako lahko spoznali novejše tokove ameriške umetnosti, ki zadnjih 50 let zaradi hladnih odnosov med državama na otoku seveda ni najbolje zastopana.
"Umetnost je bila vedno most med kulturami, in če je ta razstava znamenje tega, kar nas čaka, smo na odlični poti," je optimističen eden od kuratorjev, Alberto Magnan, Američan kubanskega rodu, ki ima v četrti Chelsea svojo galerijo (poleg njega sta razstavo postavila še Dara Metz in Abelardo Mena iz muzeja, ki umetnike gosti).
Eksponati pokrivajo širok tematski razpon: na ogled je vse od slike kubanskih beguncev, ki se vkrcavajo na ladjo za Miami, pa do kompleksne konstrukcije televizorjev in tranzistorja, ki prenaša videoapokaliptične vizije mesta prihodnosti. Številni umetniki se seveda niso mogli izogniti temi ameriško-kubanskih odnosov (videti se da izrez profilov obeh predsednikov, Obame in Castra)
Komunikacija seveda poteka v obe smeri: tudi gostujoči umetniki so začutili utrip sodobne kubanske ustvarjalnosti oziroma jo postavili v kontekst tamkajšnje politične ureditve. "Na Kubi ustvarjalci nimajo tako komercialne motivacije kot pri nas, kar posledično pomeni drugačen način dela," denimo opaža Jade Townsend, eden od razstavljajočih slikarjev.
Ameriški Kubanci se zdaj lahko vračajo domov
Ideja za razstavo, ki poteka v okviru 10. bienala umetnosti v Havani, se je rodila že v času administracije Georgea W. Busha, ki je kubansko-ameriške odnose še dodatno ohladila. A stvari se počasi spreminjajo: ta mesec je ameriški kongres sprejel odpravo dosedanjih strogih omejitev v odnosih s Kubo. Ameriški Kubanci bodo lahko po novem enkrat na leto obiskali domovino in sorodnikom poslali več denarja kot v preteklosti. Odpravljene so bile tudi omejitve pri pošiljanju zdravil in kmetijskih pridelkov na Kubo. Barack Obama je izrazil podporo novemu zakonu in namignil, da je pripravljen na dialog s kubanskim vodstvom, a le če kubanska komunistična oblast naredi korenite spremembe, kot je na primer izvedba demokratičnih volitev.
A. J.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje