Basquiat (1960-1988) je bil eden redkih umetnikov, ki se je iz obrobja alternativne umetnosti (bil je grafitar) uspel povzdigniti med velika imena 20. stoletja. Čeprav ni dočakal niti trideset let (leta 1988 je umrl zaradi prevelikega odmerka heroina) in je ustvarjal le deset let, je še danes nekakšna poosebitev newyorške umetniške scene osemdesetih let in eden izmed tistih umetnikov, ki so vsajeni v skupno kulturno podzavest.
Prvi temeljit poduk za Evropejce
Po uspešnih razstavah, posvečenih Keithu Haringu in Andyju Warholu, so v milanski galeriji Triennale na ogled postavili še Basquiatov opus. The Jean-Michel Basquiat Show je tako ena izmed obsežnejših retrospektiv ameriškega umetnika in je zagotovo najpomembnejša postavitev Basquiatovih del v Evropi, saj zajema okoli 80 umetnikovih slik in 40 risb. O umetnikovem delu in obdobju, ki je zaznamovalo njegovo ustvarjanje, pričajo še številne, do zdaj neobjavljene fotografije in videozapisi. Razstava bo na ogled do 28. januarja.
Warholova muza?
Leta 1983 se je Basquiat spoprijateljil s prvim možem poparta, Andyjem Warholom, s katerim sta nato tudi skupaj ustvarjala (nekateri umetnostni zgdovinarji trdijo celo, da je Warhol od mlajšega kolega prevzel nekaj pomembnih tehnik in idej). Zelo sta si bila blizu vse do Warholove smrti leta 1987. Ta je za Basquiata pomenila ključno prelomnico, tisti trenutek, ko ga je depresija potegnila v neobvladljivo odvisnost od drog.
Umetnikovo karizmatično osebnost so že nekajkrat skušali ujeti na film; nazadnje ga je v biografskem filmu Juliana Schnabla igral Jeffrey Wright. "Pravega " Basquiata pa lahko ujamemo v videospotu Rapture skupine Blondie in v neodvisnem filmu Downtown 81 o newyorških umetniških krogih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje