Če imate dovolj denarja in vas navdušuje sodobna umetnost, boste s sejma Art Basel težko odšli praznih rok. Foto: EPA
Če imate dovolj denarja in vas navdušuje sodobna umetnost, boste s sejma Art Basel težko odšli praznih rok. Foto: EPA
Fabian Marcaccio: UN-Paintant
Kreativni kup različnih predmetov Foto: EPA
Chris Burden: Beehive Bunker, Art Basel
V času dogodka Art Basel najdemo umetnine tudi v parkih in na drugih javnih površinah. Foto: EPA

Tam bo namreč med 14. in 18. junijem potekala že 37. izvedba največjega sejma umetnosti na svetu Art Basel. 300 največjih prodajnih galerij z vsega sveta bo v Baslu predstavilo dela okoli 2.000 vizualnih sodobnih umetnikov in ustvarjalcev 20. stoletja. Če zanimanje za nakup sodobne umetnosti v zadnjem letu ni presenetljivo usahnilo, lahko organizatorji sejma v švicarskem mestu tudi letos pričakujejo okoli 55.000 obiskovalcev, kolikor so jih našteli lani.

Čudaški umetnosti odmerjen prostor
Čeprav je glavni namen dogodka sklepanje poslov, pa je obisk sejma zanimiv za vse, ki želijo odkriti zadnje smeri sodobne umetnosti. Ob sejmu bo na ogled tudi razstava Art Unlimited, ki predstavlja sedemdeset kar najbolj nenavadnih umetniških projektov, kot so na primer orjaške skulpture in 'kreativni' neurejeni kupi različnih predmetov, ki jih je avtor po dolgem premisleku sestavil iz predmetov, ki naj bi skupaj podajali kdo ve kakšno sporočilo.

Basel - umetniško središče sveta
Potrebno je omeniti, da se v času dogodka, ki ga je časopis The Times poimenoval olimpijada umetnosti, celotno mesto preobrazi v umetniško središče. Zgrinjanje ljubiteljev umetnosti, galeristov in 'prekupščevalcev' z umetninami v Basel, izkoristijo lokalne umetniške ustanove, ki v tem času pripravijo še posebej zanimiv program. Celo javne medstne površine postanejo muzej, saj mestni veljaki umetnikom dovolijo, da na njih razstavijo svoja dela.

Posebna edicija za Američane
Z veliko novostjo je Art Basel postregel lani, ko so se njegovi organizatorji odločili, da v Združenih državah ustanovijo 'podružnico'. Ameriškim zbirateljem sodobne umetnosti se namreč ne ljubi vedno po nakupih odpraviti se onkraj Atlantika. Med 7. in 10. decembrom se bo tako celotna umetniško-trgovska karavana preselila v Miami in tokovi denarja bodo nekaj dni spet bolj živahno tekli. Zapisati pa velja še zlobne besede zagrizenih evropejskih domoljubov. Ti so namreč ameriški Art Basel označili kot razstavo kiča, saj je ta Američanom še posebej pri srcu.