Postavitev prinaša zanimiva preizpraševanja o statusu umetnikov. Foto: Kunsthaus Graz
Postavitev prinaša zanimiva preizpraševanja o statusu umetnikov. Foto: Kunsthaus Graz
Salvador Dali
Dali je bil mojster 'dajanja novih pomenov'. Foto: EPA

Kunsthaus Graz od 3. marca ponuja ogled razstave, ki so jo poimenovali Bogovi v eksilu. Salvador Dali, Albert Oehlen et al. Osrednje teme postavitve so mit umetnika, umetnik kot popzvezdnik in raziskovanje njegove (samo)ironije. Razstava, ki bo na ogled do 7. maja, prinaša izbrana umetniška dela Salvadorja Dalija, Alberta Oehlena, Arnolda Böcklina, Christiana Ludwiga Atterseeja, Philippa Halsmana, Maxa Klingerja in Karla Teiga.

Umetnik v vlogi stvarnika
V delih predstavljanih umetnikov mitologija postane "determinativna konstanta kot tradicionalno načelo urejanja sveta glede na njegove idole", lahko preberemo v predstavitvi razstave. Razumevanje Heinejevih Bogov v izgnanstvu je v Dalijevih delih že popačeno, v Oehlenovi umetnosti pa se spremeni v poseben, ločeni referenčni sistem, ki kritično presoja sodobne mite. Osrednja točka te ureditve je umetnik, saj se pojavlja kot stvarnik reda in ustvarjalec sebe.

Med pomembne figure modernistični umetniki uvrščajo tiste, ki so, predvsem v navezovanju na t. i. uradno zgodovino, kontradiktorne ali pa se jim lahko tako vsebino doda s spreminjanjem konteksta. Vzorčni primer take umetnosi so dela Salvadorja Dalija, v katerih lahko opazimo izvirnost, s katero je v medsebojne odnose postavljal povsem konvencionalne predmete, s čimer jim je dal povsem nov pomen.