Bistvo projekta so svetlobni učinki v sobi. Foto: DUM
Bistvo projekta so svetlobni učinki v sobi. Foto: DUM
Zasnova za sobo, v kateri dan teče hitreje. Foto: DUM

Fiškin bo instalacijo - izbrano na na razpisu kulturnega ministrstva - predstavil v galeriji A + A, ki bo v času bienala delovala kot slovenski paviljon. Fiškinov projekt je poklon znanstveniku Albertu Einsteinu, obiskovalci pa bodo skozi okno lahko spremljali prehod iz noči v dan in nazaj, ki ga umetnik doseže s pomočjo umetne osvetlitve. Potovanje v času (v nekaj minutah skozi ves dan) bo ponazarjala tudi elektronska ura, ki bo kazala, natanko kako hitro se bo potovalo.

Direktorica Moderne galerije Zdenka Badovinac je na uradni predstavitvi letošnjega slovenskega predstavnika na bienalu dejala, da se Fiškinov umetniški izraz giblje na meji med avtonomijo in heteronomijo, za njegove instalacije pa je značilno, da mejijo med fikcijo in realnostjo.

Že dva dni pred uradnim odprtjem
Galerija A + A bo projekt ponudila na ogled 10. junija ob 18.30, ob instalaciji pa so pripravili tudi katalog. Ta meri 10x10 cm, kljub majhnosti pa je katalog zelo poveden, poudarja Badovinčeva. Na bienalu, ki bo potekal od 12. junija do 6. novembra, letos sodeluje 70 držav, 30 dogodkov pa je nastalo v mednarodni produkciji.

Na razpis so sicer prijavili osem projektov, izbrani projekt pa je prepričal predvsem zaradi umetnikovega osebnega pečata, ki ga je vtisnil v svoj projekt, je poudarila predstavnica ministrstva Judita Krivec Dragan.