Muzej kraljice Viktorije in princa Alberta je največji muzej dekorativnih umetnosti na svetu. Foto:
Muzej kraljice Viktorije in princa Alberta je največji muzej dekorativnih umetnosti na svetu. Foto:
Vitraž iz opatijskega samostana v Mariawaldu (1521)
Renesančne in srednjeveške galerije bodo predstavljale dekorativno umetnost in umetno obrt iz obdobja med letoma 300 in 1600. Foto: Victoria & Albert Museum

Iz londonskega muzeja so sporočili, da bodo naslednje leto uredili nove galerije izdelkov iz keramike in gledališke umetnosti, uredili pa bodo tudi novo renesančno in srednjeveško krilo. Prav zadnji sklop ocenjujejo kot najbolj ambiciozen, muzej pa bo zanj odštel nekaj več kot 35 milijonov evrov. Ena od renesančnemu obdobju posvečenih galerij bo celo urejena kot popoln posnetek renesančnega dvorišča, z balkonom, drevesi in fontano. Renesančni oddelek pa bo povsem prvič na ogled postavil tudi pet beležnic Leonarda Da Vincija, ki doslej še nikoli niso bile del trajno razstavljene zbirke.
Od napačno sestavljenega grba do kosti umorjenega škofa
Prva faza velikopotezne prenove, ki bo stala blizu 150 milijonov evrov, bo končana že naslednje leto in tedaj bo na ogled že postavljen del ogromne zbirke, ki pokriva obdobje med letoma 300 in 1600. Glavni namen prenove je predstavitev objektov v njihovem izvirnem kulturnem kontekstu, kar pomeni, da bodo v prenovljenih krilih zgradili posnetke avtentičnih ambientov, kakršno je že omenjeno renesančno dvorišče. Mark Jones iz muzeja je tudi sporočil, kateri bodo najdragocenejši eksponati nove trajne postavitve renesančne in srednjeveške umetnosti in obrti.
To bodo 900 let stara Beckettova skrinjica, v kateri so shranjeni posmrtni ostanki umorjenega škofa Thomasa Becketa (okoli 1118-1170), studleyjska skleda (okoli 1400), ki velja za enega najstarejših angleških primerkov v gospodinjstvu uporabljenih srebrnih posod, in grb Renéja Anjoujskega. Kot so zapisali v časopisu Guardian, bo po besedah glavne kuratorke srednjeveških in renesančnih galerij v muzeju Victoria & Albert Pete Motture v novih galerijskih prostorih ta grb prvič razstavljen pravilno. Ko so ga namreč prvič sestavljali za potrebe predstavitve v muzeju, so njegove dele napačno sestavili; sedaj bodo napako popravili.
Najprej pride na vrsto triko Micka Jaggerja
Trenutno pa ne prenavljajo le renesančnega in srednjeveškega oddelka. Marca bodo tako odprli prenovljen oddelek gledališke in druge performativne umetnosti, ki obsega več kot 250 eksponatov. Med drugim bo na ogled tudi triko, ki ga je Mick Jagger nosil na koncertih leta 1972 in kitara, katero je Pete Townsend razbil na odru. Septembra pa se obeta še odprtje galerija oblikovanja keramike, ki bo po mnenju višjega kuratorja Reina Liefkesa predstavljala "največjo in najbolj temeljito zbirko keramike na svetu". Zbirka obsega 3.000 objektov in sega od kitajskega vrča iz časa okoli 2.500 pr. n. št. do porcelanastega kozlička v naravni velikosti tovarne Meissen iz leta 1732.