Clint Eastwood se nam predstavlja v svojem zgodnjem obdobju iz vesternov Sergia Leoneja. Foto:
Clint Eastwood se nam predstavlja v svojem zgodnjem obdobju iz vesternov Sergia Leoneja. Foto:
Jimmy Stewart v ozadju, ki spominja na film Življenje je čudovito. Foto: Reuters
Jim Carrey se nastavlja fotografom. Foto: Reuters

55 milijonov dolarjev vreden kompleks vsebuje več kot 100 voščenih lutk slavnih, postavljenih v treh nadstropjih. To je najnovejši poskus, da bi obnovili nekdanji čar območja, ki ga obišče 10 milijonov obiskovalcev letno.

Hollywoodu povrniti staro slavo
Čeprav se nam ob besedi Hollywood pričarajo slike zvezd in bogastva, nam sama soseska ponuja mešanico turističnih znamenitosti, kot je Pločnik slavnih in Kitajski teater (pred katerim so roke slavnih odtisnjene v asfaltu), združenih skupaj s cenenimi trgovinami s spominki in čudaškimi ljudmi, oblečenimi v kostume, ki želijo čim bolj opehariti turiste.

Pred desetletjem je bilo območje še v slabšem stanju zaradi nebrzdanega uličnega kriminala. Nato pa so leta 2000 vložili 700 milijonov dolarjev javnih sredstev in s tem pritegnili 5,5 milijarde dolarjev zasebnih naložb. Ključnega pomena je bil leta 2001 odprti nakupovalni center Highland, v katerem je tudi Kodak Theatre, kjer podeljujejo oskarje.

Do zdaj sedem izpostav
Sicer pa so prvi ameriški Madame Tussauds odprli leta 1999 v Las Vegasu, losangeleška izpostava pa se poleg slednje pridružuje še izpostavam v New Yorku, Amsterdamu, Berlinu, Hongkongu, Šanghaju in seveda tisti v Londonu, ki privablja turiste že od 19. stoletja. Marie Tussaud je namreč svojo prvo voščeno figuro izdelala leta 1777, in sicer Voltaira, med drugim pa je takrat izdelala tudi Jean-Jacquesa Rousseauja in Benjamina Franklina.

Muzej bo svoja vrata odprl 1. avgusta, pričakujejo pa, da bo po obisku prehitel muzej v Las Vegasu, ki ga obišče 600.000 obiskovalcev na leto.

B. K.