William Blake (1757-1827) velja za enega najbolj naprednih duhov svojega časa. O tem priča tudi razstava William Blake - vizionarski genij angleške romantike, ki je na ogled v pariškem razstavišču Petit Palais. Gre za doslej največjo retrospektivo umetnikovih del v Franciji. V Parizu je razstavljenih okrog 150 risb, akvarelov, slik manjših dimenzij in knjig; na ogled bodo še do 28. junija.
Pomemben že, bere pa ga nihče ne
Pesnik in slikar William Blake se je rodil v Londonu. Bil je vajenec pri bakrorezcu, pozneje se je učil risanja, humanistično izobrazbo pa si je pridobil kot samouk. Leta 1783 je izdal prvo zbirko Pesniške skice (Poetical Sketches). Pozneje je knjige tiskal sam s postopkom, imenovanim okrasni tisk.
Čeprav je Blakov talent v času njegovega življenja ostal večinoma neprepoznan, ga literarna zgodovina danes šteje med najbolj filozofsko poglobljene pesnike njegovega časa; njegove pesniške zbirke se odlikujejo po vizijah fantastičnih živalskih in človeških bitij (vplival je na prerafaelite in ekspresioniste). Sloviti družboslovec Northrop Frye je v svoji študiji pesnikovega opusa zapisal, da je Blake glede na razmerje med pomembnostjo njegovega dela in številom ljudi, ki ga berejo, najbolj prezrt pisec v angleški literaturi.
V zadnjih letih so bile pozornosti deležne tudi Blakova vizualna poezija in ilustracije, s katerimi je opremil Dantejevo Božansko komedijo in Miltonov Izgubljeni raj. Leta 2003 so na dražbi v Londonu 19 Blakovih akvarelov, za katere je do takrat veljalo, da so izgubljeni, prodali za 5 milijonov funtov.
Z Blakom je račune "poravnala" tudi domovina
Še ena razstava Blakovih del pa je 20. aprila odprla vrata v londonski galeriji Tate: aprila mineva namreč natančno 200 let, odkar je Blake v želji, da bi se predstavil kot umetnik, v bratovi trgovini na Golden Squaru v Sohu na ogled postavil 16 svojih del. Vse skupaj ni šlo po načrtih: recenzijo razstave je takrat objavil en sam časopis, pa še ta jo je raztrgal (slike naj bi bile "spackane, nenatančne in slabo narisane", Blakov priloženi manifest pa "kolobocija nesmislov, nejasnosti, nezaslišane nečimrnosti in izlivov motenih možganov"). Zadnji bi se seveda smejal Blake - enajst slik, ki so se ohranile do danes, je vrednih milijone.
A. J.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje