Johann Wilhelm Pfalški (1658-1716) je izšel iz dinastije Wittelbachov, torej iz dinastije, ki je v 19. stoletju poskrbela za arhitekturno monumentalizacijo Münchna, sam pa je rezidenčnemu mestu vojvodine Pfalz-neuburg, Düsseldorfu, priskrbel odlično umetniško zbirko. Ta je danes sicer 'raztresena' po celem svetu, ob velikem jubileju, ki ga praznuje mesto Düsseldorf, pa je na ogled v tamkajšnjem muzeju Kunst Palast. Do 11. januarja 2009 si tako lahko na razstavi z naslovom Himmlisch - Herrlich - Höfisch (Nebeško - sijajno - dvorno) ogledate okoli 150 slik, skulptur, ročno izdelanega nakita in drugih dragocenih predmetov iz zbirke Johanna Wilhelma Pfalškega in njegove druge soproge Anne Marie Luise Medičejske.
Ljubitelji Petra Paula Rubensa
Najdragocenejši del likovne zbirke je tisti, ki obsega dela po sodbi številnih umetnostnih zgodovinarjev najimenitnejšega baročnega slikarja Petra Paula Rubensa, ki je bil najljubši slikar pfalškega volilnega kneza in njegove soproge. Zadnja in tudi njen oče, toskanski veliki vojvoda Cosimo III., sta veliko pripomogla k oblikovanju düsseldorfske umetniške zbirke. Ravno ta firenška plemenitaša sta namreč v volilnem knezu, ki so ga Düsseldorfčani ljubkovalno imenovali Jan Wellem, vzbudila strast do zbirateljstva. In zato je lahko ob tokratni razstavi kuratorka razstave in vodja likovne galerije muzeja Kunst Palast Bettina Baumgärtel tudi zapisala: "Še pred Dresdnom ali Dunajem je volilni knez iz dinastije Wittelsbachov v Düsseldorfu zbral tedaj izjemno zbirko mojstrovin baroka in italijanske renesanse."
Zbirka odpotuje na Bavarsko
Poleg del Petra Paula Rubensa zbirko sestavljajo tudi slike Johanna Friedricha Ardina, Antonia Belluccija, Ambrosiusa Bensona, Gabriela Grupella, Giana Antonia Pellegrinija, Paulusa Pontiusa, Rachel Ruysch, Adriaena van Utrechta in Antonia Zanettija; del zbirke pa so seveda tudi dela Flamca Jana Fransa van Douvena, dvornega slikarja Johanna Wilhelma Pfalškega. V zvezi z zbirko je potrebno omeniti dogajanje v času Napoleonovega osvajanja Evrope. Tedaj je dal Napoleon v na novo ustanovljeno kraljevino Bavarsko, ki je bila sicer le formalno samostojna država pod kraljem Maksimilijanom I., prenesti pfalško umetniško zbirko. Tako je leta 1806 v München prispelo okoli 760 slik in ta dela še danes sestavljajo osrednji del stalne zbirke münchenske Stare Pinakoteke (Alte Pinakothek).
Polona Balantič
Vabimo vas, da si ogledate dela nekaterih slikarjev, ki jih je zbiral Johann Wilhelm Pfalški.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje