Rondela stoji na rtu Madona, znanem tudi kot piranska Punta. Foto: Občina Piran
Rondela stoji na rtu Madona, znanem tudi kot piranska Punta. Foto: Občina Piran

Dela na rondeli oziroma obrambnem stolpu nekdanjega mestnega obzidja so zaupali restavratorju Roku Pahorju. Skupna vrednost naložbe znaša dobrih 63.000 evrov, od tega bo Občina Piran pridobila približno 25.000 evrov od dežele Veneto, ki sofinancira projekt. Glede na napoved se bodo dela sklenila junija.

Posegi bodo upoštevali originalno strukturo in vzorec zidave
Temeljite sanacije bo deležen rondelin zunanji zid, vključno s kamnitim vencem iz belega istrskega apnenca in vgradnimi heraldičnimi ploščami. Cementne fuge bodo odstranjene in nadomeščene z ustreznimi materiali. Večje odprtine bodo zapolnjene z nadomestnim kamnom iste vrste, manjše poškodbe pa z izbranim polnilom, prilagojenim barvi obstoječega kamna. Sanirane bodo tudi kasnejše prezidave, nastale zaradi napeljave inštalacij, pri čemer bo upoštevana originalna struktura in vzorec zidave, so sporočili s piranske občine.

Cilj projekta Prenova in valorizacija beneških obrambnih struktur v Piranu je
Cilj projekta Prenova in valorizacija beneških obrambnih struktur v Piranu je "poudariti pomen obrambnih struktur iz tega obdobja, ki so danes sestavni del stavbnega tkiva Pirana in pomembno prispevajo k oblikovanju njegove edinstvene krajinske podobe. Piran je namreč edino mesto na slovenski obali, ki je ohranilo tako značilno podobo obzidanega mesta," so sporočili s piranske občine. Foto: Občina Piran

Eden najlepših arhitekturnih elementov starega mestnega jedra
Tokratna dela obsegajo kamnito rondelo, med domačini poznano tudi kot bastion. Zgrajena je bila med 16. in 17. stoletjem ter čez stoletja večkrat obnovljena in je eden od ohranjenih elementov beneškega obrambnega sistema, ki še danes zaznamuje podobo Pirana. Nekoč je segala neposredno do morja, v sodobnem času pa jo pred udarci valov ščiti široka obalna utrdba z valobranom. Vendarle so na rondeli čez čas morje in vremenski vplivi pustili svoje sledi in tako so na zidovih iz sivo-rjavega peščenjaka vidne razpoke, na posameznih mestih pa so bile v preteklosti uporabljene neustrezne cementne fuge.

Aktualni restavratorsko-konservatorski poseg je osrednji del projekta Prenova in valorizacija beneških obrambnih struktur v Piranu, ki je uspešno pridobil sofinanciranje dežele Veneto na razpisu, namenjenem ohranjanju in promociji kulturne, arhitekturne in zgodovinske dediščine Beneške republike v Istri, Dalmaciji in Sredozemlju, so še sporočili z Občine Piran.

Cementne fuge rondele bodo odstranjene in nadomeščene z ustreznimi materiali. Foto: Občina Piran
Cementne fuge rondele bodo odstranjene in nadomeščene z ustreznimi materiali. Foto: Občina Piran