Po Madridu, Aleksandriji, New Delhiju, Antwerpnu, Montrealu, Torinu, Bogoti, Amsterdamu in Bejrutu je laskavi naslov prevzela še slovenska prestolnica, ki ga bo 23. aprila prihodnje leto predala Buenos Airesu.
V Palači Unesca v Parizu je zbrane nagovorila generalna direktorica Unesca Irina Bokova, ki je med drugim poudarila, da je knjiga povezovalni izraz človeškega duha in da jo je treba v letu 2010, ki ga je Organizacija združenih narodov razglasila za mednarodno leto zbliževanja kultur, uporabiti kot nenadomestljivo orodje za boj proti predsodkom, nezaupanju med različnimi kulturami in nepoznavanju ter drugim preprekam, ki delijo človeštvo na nasprotne si tabore.
Knjiga kot eden izmed temeljev slovenske identitete
Delegacije iz Slovenije je bila zaradi težav v letalskem prometu primorana v zadnjem trenutku odpovedati udeležbo na prireditvi, zato pa je v njenem imenu spregovoril veleposlanik Republike Slovenije v Franciji in stalni predstavnik Slovenije pri Unescu Janez Šumrada. Po njegovem mnenju je knjiga enega temeljnih stebrov slovenske identitete. Čeprav je Ljubljana med manjšimi izmed mest, ki so bile doslej svetovne prestolnice knjige, se po njegovih besedah kljub temu naslanja na globoko razširjeno bralno kulturo v Sloveniji. To se je nedvomno izkazalo tudi pri pripravljanju programa, ki je bil odločilen za pridobitev naslova. Poudaril je, da je temeljni izziv Ljubljane - svetovne prestolnice knjige vprašanje, kako poslanstvo in vlogo Unesca "de iure in de facto" udejanjiti v programu Ljubljane - svetovne prestolnice knjige.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje