Poklon Franku Zappi v Ljubljani

Ni pogosto, da bi v Ljubljani oglaševali koncert glasbenih del Franka Zappe, v okviru letošnjega 72. Ljubljana Festivala pa se bodo tega ameriškega skladatelja, multiinstrumentalista in improvizatorja z njegovimi deli spomnili Ensemble Dissonance z dirigentom Jonathanom Stockhammerjem. Z gostoma, kitaristom Vlatkom Stefanovskim in pevcem Blažem Šefom, bodo v posluh nudili izbor skladb, ki jih je Zappa napisal ob koncu svojega življenja za Ensemble Modern in so izšle na njegovem zadnjem albumu Yellow Shark, ter nekatere skladbe, ki so bile za komorni ansambel prirejene in posnete po njegovi smrti.

Sorodna novica Plošča Franka Zappe s posnetki iz Zagreba in Ljubljane, edinih jugoslovanskih koncertov

Kompleksna glasba kot skrajno resna zabava
Koncert bo izvedla 30-članska zasedba Ensemble Dissonance, ki jo je ustanovil violončelist Klemen Hvala in se je uveljavila kot izvajalka tako sodobnih slovenskih in tujih glasbenih del kot klasičnih mojstrovin. "Zappa velja za eno najvplivnejših osebnosti 20. stoletja. Sicer res v žanru progresivnega rocka, ki jo je sam označil in pisal z zasedbo Mothers of Invention, manj znano pa je, da je Zappa že od najstniških let komponiral za komorne zasedbe in ansamble," je za Radio Slovenija povedal Hvala, pobudnik večera z Zappovo glasbo.

Skladatelj Frank Zappa

Zappa (1940–1993) velja za enega izmed najbolj eklektičnih umetnikov, ki je deloval v žanrih rocka, džeza in klasične glasbe. Začel je kot bobnar, nato pa je poprijel za kitaro. Pri 21. letih je ustanovil rock skupino The Mothers of Invention, jo oblikoval v zasedbo električnega komornega ansambla in že s prvim albumom Freak Out! pritegnil izjemno zanimanje glasbene javnosti in drugih glasbenih skupin. Za časa življenja je posnel 62 albumov, postumno so jih izdali še 43. Ker se pri fanatičnem ustvarjanju ni oziral na žanrske formule in zahteve komercialne glasbene industrije, ki je v času njegovega delovanja v 60., 70. in 80. letih od glasbenikov terjala vse večjo uniformiranost, velja za eno velikih etičnih figur v svetu glasbe.

Frank Zappa (21. december 1940–4. december 1993) velja za enega najbolj inovativnih glasbenikov v zgodovini. Leta 1995 so ga vključili v Dvorano slavnih rock'n'rolla, leta 1997 so mu podelili še grammyja za življenjsko delo. Leta 2005 ga je revija Rolling Stone uvrstila na 71. mesto na lestvici stotih najboljših glasbenikov vseh časov. Foto: AP
Frank Zappa (21. december 1940–4. december 1993) velja za enega najbolj inovativnih glasbenikov v zgodovini. Leta 1995 so ga vključili v Dvorano slavnih rock'n'rolla, leta 1997 so mu podelili še grammyja za življenjsko delo. Leta 2005 ga je revija Rolling Stone uvrstila na 71. mesto na lestvici stotih najboljših glasbenikov vseh časov. Foto: AP

Bil je tako produktiven in priljubljen, ker ga je glasba tako zabavala
Hvala je poudaril, da kar dela Zappo pogosto posebnega, je njegova uporaba tolkal, s katerimi je izvajal zelo različne zvoke že v svojih rock zasedbah, v orkestralnih delih pa so prav tako zelo izpostavljeni. Tako bodo na današnjem koncertu kar trije tolkalisti, pravi Hvala. V njegovi glasbi tudi lahko slišimo njegove najširše vplive, ki jih je spretno vkomponiral v svoja dela. Njegova posebnost kot kitarist pa je bila ta, da je bil bližje džez glasbenikom kot pa rock glasbenikom in je zato večino svojih instrumentalnih vložkov improviziral, v njih pa iskal navdih za nove kompozicije.

Sorodna novica Gregor Bauman: "Zakaj kompozicij Franka Zappe ne poslušamo v Cankarjevem domu?"

"Zgradil je samosvoj in nekonvencionalen glasbeni svet, ki ga je zaznamovalo nenehno eksperimentiranje, zato po zvoku in poetiki ni podoben nobenemu drugemu popularnemu ustvarjalcu," je v intervjuju ob predvajanju dokumentarca Zappa dejal glasbeni novinar Gregor Bauman. "V glasbenem pogledu je bil inteligenten, zabaven, a nikoli banalen avtor. Skladbe iz popularnega opusa – poleg tega premore tudi obsežen opus instrumentalnih, "klasičnih" kompozicij – gredo takoj v uho in pritegnejo s svojo še danes svežo, satirično, duhovito, absurdno, družbenokritično držo," je dejal v podcastu PodKino

Njegova svobodomiselna umetnost je zrasla iz bistrih nesmislov in upora
Zappa je imel izdelana politična stališča, ki jih je puritanski del Amerike, kar je bržkone razumljivo, doživljal kot precej skrajna. Dosledno kritično se je izražal proti represivnemu establišmentu v obliki organiziranih religij, cenzure, kulturne industrije in izobraževalnega sistema. Boril se je proti velikim založniškim hišam, ustanovil svojo neodvisno založbo in se na začetku 90. let udejstvoval tudi na političnem prizorišču z napovedjo kandidature na predsedniških volitvah v ZDA.

Tokrat bo Ensemble Dissonance vodil vsestranski dirigent Jonathan Stockhammer, sicer strokovnjak na področju opere. Dirigiral je priznanim orkestrom v svetovno znanih dvoranah, kot so Dunajska državna opera, Züriška opera in Državni balet Berlin. Glasbo Franka Zappe redno izvaja, Ensemble Dissonance pa v zadnjih letih z njim uspešno sodeluje.