Predsednik Slovaške matice Marián Gešper z ministrico za kulturo Martino Šimkovičevo (v sredini) na odprtju spominske sobe Mateja Bela marca letos. Foto: Wikimedia Commons/Matica slovenská
Predsednik Slovaške matice Marián Gešper z ministrico za kulturo Martino Šimkovičevo (v sredini) na odprtju spominske sobe Mateja Bela marca letos. Foto: Wikimedia Commons/Matica slovenská
Sorodna novica Slovaški parlament potrdil načrtovano prenovo in menjavo vodstva javne radiotelevizije

Potem ko je slovaška vlada pod vodstvom Roberta Fica potrdila sporen zakonski predlog, je pobudnica predloga in aktualna ministrica za kulturo Martina Šimkovičova začela posegati v vodstva nacionalnih institucij. Kulturni delavci na Slovaškem so ogorčeni nad njenim vodenjem resorja.

Po tem, ko je slovaško ministrstvo za kulturo v torek razrešilo direktorja slovaškega narodnega gledališča Mateja Drličko, je dan pozneje sporočilo, da je razrešilo tudi generalno direktorico slovaške Narodne galerije (SNG) Aleksandro Kusá zaradi "več vodstvenih napak". Ministrstvo je kot očitek navedlo tudi, da je Kusá hči Martina Kusýja, arhitekta, enega od odgovornih za prenovo SNG-ja, in se je zato znašla "v navzkrižju interesov", čeprav ni jasno, ali je lahko vplivala na izbor projekta prenove.

Kusá: "Take stvari se ne dogajajo samo na Slovaškem"
Kusá, ki je SNG vodila od leta 2010, je za portal ARTnews zapisala, da so razlogi ministrstva za kulturo za njeno razrešitev nejasni in izmišljeni. Še nikoli niso imeli toliko obiskovalcev in izkazujejo odlične poslovne rezultate, pravi Kusá. "Sploh nisem bila presenečena, da so me odpustili, saj sem vedela, da se delo ministrstva za kulturo in naše delo zelo razlikujeta, zato je bilo to le vprašanje časa. Take stvari se ne dogajajo samo na Slovaškem. Gre za nekompatibilnost med novim ministrstvom za kulturo ter našim delom in počutjem," je še zapisala nekdanja direktorica.

Sorodna novica Slovaška dobila novo vlado pod vodstvom Roberta Fica

Drlička in Kusá sta s podporo zaposlenih v sredo pred Narodno galerijo skupaj nagovorila medije in obsodila slovaško nacionalistično koalicijsko vlado zaradi omejevanja neodvisnosti institucij. Kusá je za ARTnews dejala, da bo razrešen tudi Branislav Panis, direktor slovaškega Narodnega muzeja. Portal aktuality.sk je poročal o podobno sporni razrešitvi že marca, ko je brez razloga razrešilo vodjo mednarodne založniške hiše za otroke Bibiana Zuzano Liptákovo in zamenjalo z ekonomistko Petro Flach.

Kot vršilec dolžnosti jo je zamenjal ekonomist brez izobrazbe na področju kulture
Slovaški portal aktuality.sk je danes poročal, da je Kuso na vrhu narodne galerije kot vršilec dolžnosti zamenjal podjetnik in akademik Anton Bittner, ki ga je ministrstvo predstavilo kot "menedžerja in strokovnjaka za stabilizacijo institucij in njihov razvoj". Kot ugotavljajo v članku, nima nobenih izkušenj ali izobrazbe na področju kulture, umetnosti ali umetnostnih galerij. Bittner naj bi ob imenovanju ukinil brezplačen vstop v galerijo in začel obiskovalcem zaračunavati vstopnino. Proti razrešitvam poteka tudi protestna spletna peticija, ki ima do zdaj že skoraj 160.000 podpisov.

Sorodna novica Slovaška ministrica za kulturo za upad rodnosti okrivila LGBT-skupnost in omenjala "belo raso"

Tudi nova ministrica za kulturo imenovana brez izkušenj
Sporno je bilo že samo imenovanje Šimkovičove na mesto ministrice za kulturo, saj do zdaj ni imela nobenih izkušenj. Preden je postala ministrica, je Šimkovičová delala kot voditeljica v informativnem programu na komercialni televiziji TV Markíza, kjer so jo leta 2015 odpustili, ker je na družbenih omrežjih širila protimigrantske objave. Pozneje se je pridružila kanalu TV Slovan, kjer je širila teorije zarote.

Pred nedavnim je javnost razburila tudi z izjavo, v kateri je za upad stopnje rodnosti v Evropi okrivila LGBT-skupnost. "Mi, heteroseksualci, ustvarjamo prihodnost, ker delamo dojenčke. Evropa izumira, dojenčki se ne rojevajo zaradi prevelikega števila LGBT (ljudi). In čudno je, da se to dogaja beli rasi," je za slovaški tabloid Topky.sk dejala Šimkovičova. Inštitut za človekove pravice s sedežem v Bratislavi je zoper ministrico že podal prijavo na urad generalnega državnega tožilca zaradi suma rasizma in antisemitizma, je po poročanju portala Politico dejal direktor inštituta Peter Weisenbacher, ki je ministrico pozval k odstopu. Homofobni govor sicer na Slovaškem ni prepovedan, medtem ko rasistične in antisemitske izjave so.