Uprava nebotičnika zatrjuje, da bo sprehod po prosojni polici povsem varen, saj so njena tla zgrajena iz treh plasti stekla, od katerih je vsaka debela 1,3 centimetra in od katerih bi menda tudi vsaka sama zmogla zdržati težo odraslega človeka. Oziroma še mnogo več. Po uradnih podatkih lahko vsak od steklenih boksov, ki so jih namestili, nosi kar 5 ton. V 103. nadstropju nebotičnika, ki je bil s svojimi skupno 109 nadstropji in višino 442 metri kar 24 let najvišja stavba na svetu, so razgledno ploščad uredili že pred uradnim odprtjem stavbe leta 1974. Ploščad na 412 metrih višine sicer velja za eno glavnih znamenitosti Chicaga, njenim obiskovalcem pa se odpre čez celotno širino zares ogromnega Michiganskega jezera oziroma vse do zveznih držav Indiane, Michigana in Wisconsina.
Namestitev razgledne police je eden izmed prvih prenovitvenih posegov nove uprave nebotičnika, ki se bo zaradi prehoda lastništva v roke londonske zavarovalniške družbe Willis Group Holding, Ltd. kmalu preimenoval v Willis Tower. Kot piše Guardian, nameravajo nebotičnik, ki je bil dograjen v energetsko potratnih sedemdesetih, prenoviti po novih okoljevarstvenih standardih, za kar je predvidenih 350 milijonov dolarjev oziroma okoli 252 milijonov evrov.
Chicago kot ameriški San Gimignano
Sears Tower, arhitekturna krona Chicaga, je delo ameriškega arhitekta Brucea Grahama. Gre za leta 1925 v Bogoti v Kolumbiji ameriškim staršem rojenega arhitekta, ki je večino kariere posvetil ukvarjanju s Chicagom; razvijal je njegovo urbanistično strukturo, velja pa tudi za tistega, ki je mesto pomagal razgibati z več javnimi umetniškimi projekti. Graham je bil velik ljubitelj likovne umetnosti in strasten zbiratelj, zaradi česar je bil med drugim dober prijatelj Alexandra Calderja in Joana Mirója.
Z mislijo na svoj največji projekt je Graham dejal: "Stavbe so delo človeka. V zgodovinski perspektivi so bili stolpi ne le ponos njihovih vsakokratnih lastnikov, ampak so bili tudi ponos mest, v katerih so stali. Tako je bil tudi Sears Tower, gora, ki je bila zgrajena za to mesto na planjavi. /.../ Idejo postavitve Sears Towerja bi lahko primerjali z idejo, ki je vodila načrtovalce mesta San Gimignano (San Gimignano je zgodovinsko mesto v pokrajini Siena, katerega podobo zaznamuje grozd srednjeveških stolpov, op. P. B.); drugače kot v primeru večine newyorških nebotičnikov je to nebotičnik ljudi, in ne palača neke banke."
Sears Tower je za najvišjo stavbo na svetu (ne pa tudi za najvišjo prostostoječo strukturo, za katero je od sredine sedemdesetih veljal komunikacijski stolp v Torontu, visok 553,33 metra) veljal med letoma 1974 in 1998. Tedaj je prestižni naziv pripadel dvojnemu nebotičniku Petronas Towers v malezijskem Kuala Lumpurju.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje