V Mariboru se bo v sredo začel 13. mednarodni filmski festival stop animacije StopTrik. Organizatorji so veseli, da praznuje festival že 13 let. Po besedah izvršne producentke festivala Urške Breznik iz Pekarne Magdalenske mreže je to "v okolju, v katerem živimo, za filmski festival, ki je zelo nišen, zelo velik dosežek".
"Festival letos načenja temo, ki je vseobsegajoča, ima različne ravni, skozi katere se lahko nagovarja in ki se nam zdi za današnji čas izredno pomembna," je dodala. "Pogovarjali se bomo, gledali bomo filme, poslušali tudi izsledke raziskav o tem, kako je cenzura vpeta v vsa področja našega življenja, kako jo lahko na čim več različnih načinov izpostavljamo, nagovarjamo, problematiziramo in tudi kako, kadar je to potrebno, se aktiviramo, jo aktivno naslavljamo in rešujemo," še pravi.
Na festivalu, ki se bo končal v nedeljo, bodo predvajali 198 filmov, ki obsegajo vse od tradicionalnih tehnik stop animacije do eksperimentiranja, ki združuje stop animacijo z drugimi animacijskimi tehnikami. Kot pravi programski direktor festivala Michal Bobrowski, vsako leto opažajo višjo kakovostno raven prijavljenih filmov, zaradi česar je težji tudi izbor.
V uradno selekcijo programa v letu 2023 so po besedah direktorice festivala Olge Bobrowske uvrstili 71 filmov, ki so razvrščeni v sedem tekmovalnih sklopov. V prvem bo prikazan izbor 21 najnovejših dosežkov ustvarjalcev in ustvarjalk animiranih filmov, narejenih v tradicionalni tehniki stop animacije. Sklop Borderlands izpostavlja deset filmov na področju eksperimentiranja s tehnikami stop animacije v kombinaciji z drugimi pristopi.
Drugo leto zapored so pripravili mednarodni tekmovalni program za otroke in tudi tu bo najboljše izdelke izbralo občinstvo z glasovanjem. Sklop Panorama ponuja ogled 21 netekmovalnih filmov, ki predstavljajo širši spekter umetniških pristopov v stop animacijskih filmih kratkega formata.
Animacija in cenzura
Osrednjo temo nagovarjajo filmi v štiridelni retrospektivi Animacija in cenzura, ki so jih izbrali filmski zgodovinarji Olga Bobrowska, Michal Bobrowski in Andrijana Ružić. Vsebujejo različne intelektualne in vizualne ideje, ki naj bi ogrožale družbeni in ideološki status quo različnih držav, menijo. V nekaterih primerih je bila distribucija teh filmov prepovedana. Najstarejši film programa je kanonično delo animirane avantgardne uporniške scene v Franciji, Ideja Bertholda Bartoscha iz leta 1932.
Poleg filmskih projekcij bodo na festivalu potekali še okrogla miza z naslovom Načini utišanja – metode upora, delavnice in glasbeni večeri. V razstavišču Obrat bo na ogled razstava, posvečena spominu na filmskega in umetnostnega zgodovinarja Marcina Gizycka, ki je bil velik podpornik StopTrika.
Tudi letos so ob projekcijah pripravili dve delavnici. Pred dnevi je v Lutkovnem gledališču Maribor potekala tridnevna delavnica stop animacije za otroke med 8. in 15. letom starosti, ki jo je vodila Lene Lekše. V petek pa se je začela trifazna delavnica snemanja konceptualnih animacij Workshot 2.0: Cenzura, kjer praktična izvedba kratkega animiranega projekta zaključi postopek učenja o kritičnih pristopih do medijev in razumevanja filmskih narativov in filma kot kompleksnega načina umetniške komunikacije. Delavnico, na kateri sodelujejo študenti več univerz, vodijo Urška Breznik in Kaja Fiedler iz Slovenije, Tal Kantor iz Izraela ter Piotr Chmielewski in Urszula Domanska iz Poljske.
Osrednje prizorišče festivalskega dogajanja ostaja v Vetrinjskem dvoru. Poljska različica bo v Lodžu potekala med 8. in 10. decembrom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje