Foto: Matej Slabe
Foto: Matej Slabe

V muzeju, ki domuje na mestu nekdanjega kartuzijanskega samostana, se veselijo tudi gradbene in vsebinske prenove muzejskih prostorov. Veliko časa in moči namenjajo pripravi ustrezne dokumentacije, pravi direktorica Barbara Juršič. "Zelo pomemben del priprav na prenovo pa je tudi natančna idejna zasnova vsebinske prenove zbirk v Bistri po gradbeni obnovi, katere osnutek smo že pripravili, v letu 2022 pa načrtujemo poglobljeno strokovno proučevanje tudi na podlagi dobrih praks iz drugih javnih zavodov in muzejskih institucij v tujini za pripravo sodobne predstavitve tehniške dediščine v prenovljenem kompleksu v Bistri," dodaja.

Letos bodo s panojsko razstavo Prvi stadion in prva tovarna športnega orodja na Slovenskem na Gallusovem nabrežju počastili stoletnico prvega stadiona. Po besedah direktorice se je izkazal takšen način prikazovanja dediščine "za dobro prakso iz časa pandemije, ko smo iskali načine, kako kljub zaprtju muzejev stopiti z dediščino med ljudi". Zato prakso ohranjajo tudi v prihodnje, prav tako pa takšen način predstavljanja dediščine z manjšim finančnim vložkom v nadaljevanju omogoča tudi gostovanje razstave, dodaja.

O svetlobi
Napovedujejo tudi odprtje razstave o svetlobi, ki jo pripravljajo že dalj časa. Pri predstavitvi svetlobe, s katero se misleci in raziskovalci ukvarjajo vsaj od antike naprej, v posameznih segmentih, prikazih in demonstracijah sodeluje muzej z uglednimi institucijami zlasti na področju pedagoško-izobraževalnih vsebin, s čimer bodo pridobili nove ciljne skupine in poskrbeli za celovitejšo kulturno-umetniško vzgojo. Razstavo bo spremljalo večje število interaktivnih eksperimentov v dvorani in na prostem. Uvod v projekt bo razstava Na vrhu gora, blizu neba. Svetlobni pojavi v gorah Slovenskega planinskega muzeja.

Trenutno je v Tehniškem muzeju Slovenije na ogled razstava Človek in hrana v začaranem krogu. Foto: Jaka Blasutto/Tehniški muzej Slovenije
Trenutno je v Tehniškem muzeju Slovenije na ogled razstava Človek in hrana v začaranem krogu. Foto: Jaka Blasutto/Tehniški muzej Slovenije

Za letos je predvidena tudi povsem sveža realizacija Dnevov kemijskih znanosti in tehniške varnosti, ki bo plod sodelovanja s Fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani. S številnimi fakultetami bodo še naprej sodelovali tudi v okviru Dni znanosti in tehnike. Predvideno pa je tudi nadaljnje gostovanje razstave "Us & Them without Frontiers" po ZDA.

Sicer pa marčevski program prinaša vodene oglede po občasnih razstavah in stalnih zbirkah, pa tudi delavnice. Za študente bodo v sklopu projekta Tedna odprtih vrat muzejev in galerij med 22. in 27. marcem ponudili brezplačne oglede tako Tehniškega muzeja v Bistri kot tudi Muzeja pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu.

Pripravili so tudi demonstracijo poskusov Nikole Tesle, ki je realizirana na osnovi delujočih eksponatov iz elektrozbirke. S tem želijo spomniti, da so številne pridobitve, ki nam lajšajo sodobno življenje in se danes zdijo samoumevne, zasluga velikega izumitelja – vse od odkritja večfaznega sistema do prve zamisli o svetovnem radijskem sistemu.

Od prehrane do robotike
Do konca leta bodo na ogled štiri občasne razstave, na katerih bodo obravnavana različna področja človekovega delovanja. Pod naslovom Človek in hrana v začaranem krogu predstavlja zanimive predmete, umeščene v razvoj tehnik v prehranski verigi. V nedeljo, 20. marca, bo po razstavi vodil Janez Bogataj, ob tem pa bodo pripravili delavnico peke kruha z drožmi in kvačkanja.

Razstava Robot.si je namenjena predstavitvi začetkov slovenske industrijske robotike. Pri projektu Tehnika in šport so na ogled tehniški dosežki slovenskih proizvajalcev športne opreme za dejavnosti na kopnem, v zraku in vodi. V depojih pa so poiskali medicinske instrumente in pripomočke.

Na razstavi Odločuj in E-cikliraj se je mogoče seznaniti s prednostmi elementov krožnega gospodarstva, ne le recikliranja, temveč tudi popravila, souporabe in ponovne uporabe aparatov.

V Muzeju pošte in telekomunikacij je na ogled razstava o razvoju mobilne telefonije. Foto: Jaka Blasutto/Tehniški muzej Slovenije
V Muzeju pošte in telekomunikacij je na ogled razstava o razvoju mobilne telefonije. Foto: Jaka Blasutto/Tehniški muzej Slovenije

V Muzeju pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu sta na ogled dve razstavi. Pod naslovom Bilo je pred 30 leti: Kako smo Slovenci dobili prvo osamosvojitveno znamko so na ogled uradne in "zasebne" znamke, ki so izšle v obdobju od slovenskega plebiscita 1990 do decembra 1991, druga pa pod naslovom Halo! Kje si? Predstavlja razvoj mobilne telefonije od njenih zametkov do danes.