Abraham Lincoln je bil prvi ameriški predsednik, ki so ga ubili, in tudi prvi, čigar krsta je bila nekaj dni razstavljena in so jo množično obiskovali ljudje. Foto:
Abraham Lincoln je bil prvi ameriški predsednik, ki so ga ubili, in tudi prvi, čigar krsta je bila nekaj dni razstavljena in so jo množično obiskovali ljudje. Foto:
Abraham Lincoln
Prvi film o Abrahamu Lincolnu so posneli že leta 1908. Foto: EPA

Redfordova ekipa je že na prizorišču snemanja filma, ki se začne z uspešno izvedenim atentatom na Lincolna, ki je bil tudi prvi ameriški predsednik, ki so ga ubili med mandatom. Glavni lik v Redfordovi zgodovinski drami ne bo Abraham Lincoln, saj se bo film vrtel zlasti okoli dogajanja neposredno po umoru, ko je bilo krvnike treba privesti pred roko pravice. Glavna igralca Robin Wright Penn in James McAvoy bosta tako upodobila Mary Surratt, lastnico taverne, v kateri so se zbirali zarotniki, in vojnega junaka Fredericka Aikena, ki je Surrattovo zastopal pred sodiščem. Njegova prizadevanja so bila sicer jalova, saj so Surrattovo kot izdajalko, ki naj bi tudi sama sodelovala v zaroti in jo spodbujala, obsodili na smrt in jo obesili. V filmu po scenariju Jamesa Solomona bodo med drugim nastopili še Tom Wilkinson, Evan Rachel Wood, Kevin Klein in Alexis Bledel.

Prvi film o Lincolnu že leta 1908
Do danes je bilo posnetih že mnogo filmov o življenju in umoru Abrahama Lincolna. Nenazadnje gre za velikega državnika, ki ni stal le za odpravo suženjstva v ZDA, ampak je kot promotor 13. amandmaja k ameriški ustavi prepovedal vsako obliko neprostovoljnega dela, vsiljevanje takšnega načina dela komur koli pa je bilo razglašeno za kaznivo dejanje. Lincoln, tudi velika moralna avtoriteta, se je tako v tedaj še zelo novem mediju 'gibljivih slik' pojavil že leta 1908. Režiser Van Dyke Brooke, ki je film režiral, je v scenarij vnesel prizor, v katerem Lincoln oprosti stražniku, ki je zaspal na dolžnosti. Ta prizor, ki poudarja Lincolnovo človekoljubnost in milo naravo, se je nato ponovil v še več nemih filmih o Abrahamu Lincolnu.

Whitmanovo opevanje ubitega državnika
Sicer pa so umetniki slavospeve Abrahamu Lincolnu začeli pisati že v letu njegove smrti, torej leta 1865. V tem pogledu velja omeniti prispevek Walta Whitmana, ki je v svoji poeziji na meji med simbolističnim transcendentalizmom in realizmom, katere vrhunski izraz je pesniška zbirka Travne bilke, opeval ZDA in predvsem ameriško pokrajino. Zanimivo je, da se Whitman nikoli ni mogel povsem odločiti, kaj naj bi storili s suženjstvom. Veljal je sicer za zagovornika egalitarizma, vendar pa je menil, da bi odprava suženjstva pomenila grožnjo demokraciji. Kakor koli že, Whitman je Lincolnu posvetil vsaj tri pesmi, ki jih je naslovil O Captain! My Captain!, When Lilacs Last in the Dooryard Bloom'd in Hush'd Be the Camps To-Day.