Nemški potapljači oziroma podvodni arheologi so se spustili v morje v okviru akcije Svetovnega sklada za naravo (World Wide Fund for Nature – WWF), ki je potekala v preteklem mesecu. "Kolega je priplaval na površje in dejal: tam je mreža s starim pisalnim strojem," je za nemško tiskovno agencijo DPA povedal vodja potapljaške odprave Florian Huber.
Ekipi se je nato kaj hitro posvetilo, da ima v resnici opravka s pomembnim zgodovinskim artefaktom, ki so ga med drugo svetovno vojno uporabljali Nemci. Odločili so se, da o svoji najdbi obvestijo oblasti.
Večdesetletno ležanje na dnu morja
Vodja državnega arheološkega urada v nemški zvezni deželi Schleswig-Holstein Ulf Ickerodt je povedal, da bodo stroj obnovili strokovnjaki v državnem arheološkem muzeju. Dodal je, da so takšne najdbe dragocene, saj vojnemu obdobju sčasoma "vse bolj grozi, da bo izginilo iz vidnega polja".
Obnova, ki bo vključevala temeljit postopek razsoljevanja, ki je potreben po tako dolgem ležanju na dnu Baltskega morja, naj bi trajala približno leto dni. Nato pa bo stroj Enigma na ogled v muzeju, poroča Deutsche Welle.
Najverjetneje v uporabi na ladji
Strokovnjaki predpostavljajo, da so dotični stroj v zadnjih dneh vojne v morje odvrgli z nemške vojne ladje. Strokovnjaki menijo, da je malo verjetno, da je ta trirotorski stroj na morsko dno prišel iz podmornice, saj so na nacističnih podmornicah uporabljali bolj zapletene štirirotorske različice.
Zavezniške sile so si med vojno nadvse prizadevale za dešifriranje kod, ki jih je izdelal stroj Enigma in so se vsakodnevno spreminjale. Zavezniki so si tako prizadevali pridobiti pomembne podrobnosti o gibanju nemških čet.
Eno največjih imen računalniškega napredka
Britanski matematik Alan Turing, ki velja za očeta sodobnega računalništva, je ključno ime v tej zgodbi. Turing je delal v Bletchley Parku, na območju, kjer je več sto kriptografov dnevno dešifriralo številna sporočila Nemcev. Z njegovo pomočjo so znanstveniki ustvarili Bombo – napravo, ki je razvozlala sporočila, ki so jih Nemci pošiljali s pomočjo Enigme.
Ta iznajdba je zaveznikom pomagala razvozlati ključna radijska sporočila o nemških vojaških operacijah. Zgodovinarji celo ocenjujejo, da je s tem vojna trajala približno dve leti manj, kot bi sicer. Navajajo, da je bila pravzaprav prevzetnost nemške strani tista, je privedla do razvozlanja nacistične kode. Vztrajali so namreč pri podpisovanju nekaterih sporočil s HH (Heil Hitler), kar se je navsezadnje izkazalo za šibko točko, ki so jo lahko izkoristili Turing in njegovi sodelavci.
Žal se je Turingovo življenje kljub temu končalo zelo tragično. Po vojni je sicer deloval na številnih institucijah, vključno z univerzo v Manchestru, kjer je delal z Manchester Markom 1, enim prvih modernih računalnikov. Leta 1952 je priznal, da je imel spolno razmerje z moškim, zaradi česar so proti njemu sprožili sodni proces. Dve leti pozneje je zaradi vseh tegob in pritiskov, ki jih je doživljal ob tem, storil samomor.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje