
To je lokacija, kjer je Vincent van Gogh 29. julija 1890 slikal delo z naslovom Drevesne korenine, verjetno le nekaj ur, preden se je ustrelil. Slikal je vzpetino, poraščeno z drevesi in koreninami v bližini hiše, kjer je slikar preživel zadnjih 70 dni svojega življenja. Lokacijo je leta 2020 odkril direktor Van Goghovega inštituta Wouter van der Veer. Strokovnjaki glede na svetlobo sklepajo, da je slikal pozno popoldne, pozneje istega dne pa se je ustrelil.

Auvers-sur-Oise je že dolga leta priljubljena turistična destinacija, ne le zaradi zgodbe Vincenta van Gogha, ampak tudi zato, ker so v kraju slikali številni drugi slavni umetniki, med drugim Pierre Auguste Renoir, Paul Cezanne in Camille Pissarro. Z odkrito lokacijo pa se je mestna uprava začela posebej zanimati za točko, ki jo je slikal van Gogh. Drevesne korenine na sliki deloma mejijo na pot, ki je občinska last. Po odkritju si je začela občina del zasebnega zemljišča prisvajati, kot argument pa navedla, da je potrebno vzdrževanja. Lastnika zemljišča Jean-François in Hélène Serlinger sta se obrnila na prizivno sodišče, ki je po poročanju The Seattle Timesa pred nedavnim odločilo, da zahteva občine nima pravne osnove.

Županja Isabelle Mézières vztraja, da lokacija ne bi smela biti zasebna last, ampak bi morala pripadati javnosti. Zavezala se je, da ne bo odnehala, pritoži pa se lahko še na višjem sodišču. "Korenine pripadajo ljudem Auvers-sur-Oisea!" je zapisala na družbenem omrežju. Lastnika zemljišča po drugi strani opozarjata, da spor ogroža zgodovinsko pomembno točko, saj županja njima in strokovnjakom onemogoča, da bi ustrezno zaščitila drevesne korenine. Jean-François Serlinger je obtožil občino, da pod pretvezo upravnega postopka poskuša prevzeti kulturno pomembno lokacijo, obenem pa ovira strukturo, s katero jo želijo zaščititi. Po navedbah časnika sta občina in županja zavrnili komentiranje dogajanja.

Turizem je za Auvers, naselje s 7000 prebivalci, zelo pomembna dejavnost, z nedavnim odkritjem pa imajo ljubitelji umetnosti razlog več za obisk kraja. Tudi za Serlingerja je bil prav van Goghov postanek v mestu razlog, da sta se leta 1996 preselila v ta kraj. Hélène Serlinger, ki je tudi sama umetnica, je namreč želela živeti v kraju, v katerem je delal slavni slikar. Leta 2013 sta zakonca v želji, da bi povečala svoje zemljišče, blizu svoje hiše kupila manjši del zemlje, ki leži ob njunem vrtu. Sedem let pozneje sta izvedela, da je košček njunega ozemlja pomemben del v zgodovini umetnosti.
Zakonca sta koreninam posvetila spletno stran in ustanovila neprofitno organizacijo, s katero želita zaščititi lokacijo in jo ponuditi na ogled javnosti – lani sta zemljišče odprla za obiskovalce. Pri tem sta se povezala z van Goghovo evropsko fundacijo, v kateri so pod vodstvom van Goghovega muzeja v Amsterdamu povezane nekatere ključne lokacije in muzeji. Jean-François Serlinger vztraja, da z ogledi zemljišča ne služita. Ob tem je poudaril, da je glavna drevesna korenina vidna z javne ceste, "čeprav je občina tja postavila trimetrski pano o lokaciji, ki otežuje pogled in popači samo lokacijo".

Slikar umrl dva dni pozneje v bratovem naročju
Vincent van Gogh se je v Auvers-sur-Oise preselil leta 1890, po napornem obdobju, ki ga je zaznamovalo tudi bivanje v psihiatrični bolnišnici v Saint-Remyju v bližini Arlesa. Umetnik se je na tisti usodni dan ustrelil na pšeničnem polju z revolverjem. Ranjenemu umetniku se je uspelo zavleči v Auberge Ravoux, kamor je prihitel brat Theo in dva dni pozneje v naročju izgubil brata.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje