Potujoča knjižnica je na Goriškem po skoraj 50 letih delovanja med prebivalci danes šestih občin dobro obiskana. V Bibliobusu je 6000 knjižničnih gradiv, lani so našteli 74.000 tisoč izposoj.
Novo vozilo, ki je zamenjalo starega z letom izdelave 2004, krasi podoba povabljene ilustratorke Ane Razpotnik Donati. "Na tej poslikavi lahko prepoznamo lokalne elemente, kakor so češnje ali Rusjanovo letalo. Imamo vodo, ki lahko ponazarja Sočo ali Savo, imamo mostove, ki jih tudi imamo v vseh naših občinah. Po drugi strani pa so tu ljudje, od najmlajših do najstarejših, tistih s posebnimi potrebami in imamo ljudi, ki imajo v rokah knjige, rože, semena, kar spet ponazarja delo naše knjižnice, ki ni le izposojevalnica knjig, temveč veliko več," o poslikavi pravi direktorica Goriške knjižnice Irena Škvarč.
Novo vozilo je opremljeno z najsodobnejšo IKT-tehnologijo. Narejeno je na šasiji tovornjaka in opremljeno z dvigalom za gibalno ovirane obiskovalce. V notranjosti je vsa knjižnica na isti višini, ima tudi pametne police za samostojno vračilo. Na strehi so sončne celice. Vozilo je stalo 450.000 evrov.
V Sloveniji deluje 14 potujočih knjižnic s 13 vozili, kar pet na zahodu slovenskega ozemlja, poleg Goriške še v Ajdovščini, Tolminu, Kopru in Postojni, je poudaril Matjaž Stibilj, je povedal predsednik Sekcije za potujoče knjižnice pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije. Knjižnice imajo skupno 18.000 aktivnih članov, letno pa izposodijo 850.000 enot gradiva.
Unikatna dostopnost do knjig
Predaje v uporabo sta se udeležila tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko ter minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon. Ministrstvo za kulturo in Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu sta namreč prispevala slabo polovico potrebnih sredstev – urad je to storil prvič, na ministrstvu za kulturo pa so za to rezervirana namenska razpisna sredstva. "Potujoče knjižnice predstavljajo unikatno dostopnost do knjig in v Sloveniji obstajajo že kar 50 let. Na tem območju predstavljajo pomembno vez tudi s Slovenci in Slovenkami, ki živijo na drugi strani meje, saj bibliobus vozi tudi v zamejske občine," je ob tem dejala Vrečko.
Tudi v zamejstvu
Novogoriški bibliobus je že od leta 2008 tudi v zamejstvu, najprej je začel obiskovati slovenski osnovni šoli v Doberdobu in Špetru, pozneje so dodali še osnovno šolo v Bračanu. Potujoča knjižnica sicer obiskuje oddaljene kraje v Goriških brdih in na Trnovsko-Banjški planoti, poleg tega pa še vrtce in šole, podjetja, tri varstveno delovne centre, dva domova upokojencev, poleg krajev bližje mestnim središčem, je povedala Urška Magajne iz Goriške knjižnice Franceta Bevka.
Goriška knjižnica je potujočo knjižnico pridobila leta 1966, leta 1975 so za to pridobili prvo namensko vozilo. Več kot polovico sredstev zanj je sicer prispevalo šest občin ustanoviteljic. Po navedbah Goriške knjižnice širitev rednih postaj potujoče knjižnice v tem trenutku ni mogoča, ker bi za to potrebovali dodatne ekipe zaposlenih, skušajo pa ta manko nadomestiti vsaj z izrednimi obiski na različnih lokacijah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje