![Na festivalu delavskega filma Kamerat v Hrastniku bodo od 27. do 30. junija tudi v zapuščenem rudniku predvajali filme, ki predstavljajo delavsko-industrijsko dediščino in boj za pravičnost. Foto: MMC RTV SLO/Festival Kamerat Na festivalu delavskega filma Kamerat v Hrastniku bodo od 27. do 30. junija tudi v zapuščenem rudniku predvajali filme, ki predstavljajo delavsko-industrijsko dediščino in boj za pravičnost. Foto: MMC RTV SLO/Festival Kamerat](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2023/06/29/66095896.jpg)
Tudi letos bodo filme predvajali v zapuščenem rudniku in kompresorski postaji, iz katere se je še pred dobrim desetletjem dobavljal komprimirani zrak za pogon delovnih strojev. Za letošnje dogajanje na prostem so izbrali nekdanjo rudarsko kolonijo, kjer so pred leti bivale knapovske družine. V ospredju festivala, ki bo potekal do nedelje, bodo francoski filmi. Odprtja se bo udeležila tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko.
Festival so ustanovili v želji, da bi skozi film raziskovali položaj delavstva na presekih med zgodovino in prihodnostjo, vprašanje spreminjajočega koncepta dela in delavskih pravic v različnih družbeno-ekonomsko-tehnoloških kontekstih. Po besedah vodje festivala Nine Kavzar festival poudarja pravice delavcev, solidarnost, tovarištvo in skupen boj za boljši jutri.
Letošnji program Kamerata vključuje nabor 26 filmov, ki so razdeljeni med filme v fokusu, dokumentarne, celovečerne, kratke in animirane filme.
Letošnja novost je rudarska tura, na kateri si bo ob spremstvu lokalnega vodnika mogoče ogledati rudarske prostore in muzej.
Letos je torej v središču Francija, ki je po besedah programskega vodje festivala Simona Tanška država upora. Predvajali bodo zabavno dramo Vseeno mi je (Rien a foutre) režiserja Emmanuela Marreja in Julie Lecoustre, ki je bil pred nekaj leti uvrščen na program filmskega festivala v Cannesu, drami Štiri minute na sobo (Ouistreham) režiserja Emmanuela Carrerea in Zakon trga (La loi du marche) režiserja Stephana Brizeja in kratki film Čas je potekel (Pas le temps) v režiji Camille Lugan.
![Festival s svojim programom opozarja na pomen pravic delavcev, solidarnost, tovarištvo in skupen boj za boljši jutri. Foto: Festival Kamerat/Julija Pristovnik Festival s svojim programom opozarja na pomen pravic delavcev, solidarnost, tovarištvo in skupen boj za boljši jutri. Foto: Festival Kamerat/Julija Pristovnik](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2023/07/03/66096814.jpg)
Rdeča nit petkove večerne okrogle mize Upor! bo delavski boj. Na okroglo mizo Zgradimo boljši svet – prihodnost je zelena! bodo govorili o okoljskem udejstvovanju in zeleni politiki, v nedeljo pa o pogojih dela filmskih ustvarjalcev.
![Kamerat je prvi in edini festival delavskega filma v Sloveniji in eden redkih tovrstnih na svetu. Foto: Jernej Peklar Kamerat je prvi in edini festival delavskega filma v Sloveniji in eden redkih tovrstnih na svetu. Foto: Jernej Peklar](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2022/06/08/65995223.jpg)
Najmlajšim bodo namenjene delavnice in dopoldanske brezplačne projekcije otroških animiranih filmov.
Na festivalu sodelujejo z drugimi delavsko-industrijskimi kraji po Sloveniji, kar so že lani poimenovali Kamerati kameratom. Projekcije filmov selijo še v Trbovlje, Idrijo, Litijo, Celje in Velenje. Festival Kamerat organizira KRC Hrastnik z Občino Hrastnik ob sofinanciranju Slovenskega filmskega centra.
"Kultura je ostala edina resna alternativa potrošniškemu svetu"
Ko so maja predstavili program festivala, je župan Občine Hrastnik Marko Funkl dejal, da želijo spremeniti percepcijo Zasavja, ki ga nekateri povezujejo s predsodkom temnega, meglenega in mračnega okolja. Stavijo na progresivnost, kot je bila značilna za Zasavje v razcvetu delavskih časov. Po njegovem mnenju je "kultura ostala edina resna alternativa današnjemu potrošniškemu in individualiziranemu svetu," zato se mu zdi prav, da skozi njo poudarjajo tisto, čemur želijo slediti kot občina, mesto in regija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje