Po navedbah predstavnika civilne iniciative Prijatelji Triglava Igorja Zlodeja se je poleg protestnikov na Triglav podalo vsaj toliko rednih obiskovalcev. "Stolp mora ostati gor, to sploh ni dilema," pravi. Dodaja še, da so se lahko vsi zbrani na Triglavu na lastne oči prepričali, da je stolp, ki ga je označil za simbol slovenstva, v dobrem stanju in "da ni tako slab, kot se govori".
Nasprotnega mnenja so pri Planinski zvezi Slovenije (PZS), kjer so pred časom opozorili, da je treba stolp, ki ga je močno načel zob časa, prestaviti v muzej, na njegovo mesto pa postaviti repliko.Prijatelji Triglava pa menijo, da prestavitev stolpa ni potrebna. Premestitev vidijo kot komercialni interes PZS-ja, ki namerava prihodnje leto v Mojstrani odpreti Slovenski planinski muzej in po mnenju iniciative potrebuje osrednji muzejski eksponat, ki bo privabljal obiskovalce.
Pet goldinarjev za vrh Triglava
Aljažev stolp nosi ime po župniku na Dovjem Jakobu Aljažu, ki je stolp na Triglavu postavil leta 1895, potem ko je prej za pet goldinarjev kupil vrh Triglava in Kredarico. Stolp s štirimi manjšimi okni je bil visok 1,90 metra, v premeru pa je meril 1,25 metra. Narejen je iz debele pocinkane pločevine, prvega je izdelal Anton Belec. Postavili so ga na betonske temelje in ozemljili s strelovodom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje